– Mam nadzieję, że wyróżnione urzędy pokażą, iż można skutecznie i jednocześnie w sposób przyjazny podatnikom pobierać podatki – stwierdził Andrzej Parafianowicz, wiceminister finansów, generalny inspektor kontroli skarbowej. Okazją była jubileuszowa dziesiąta edycja konkursu „Urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy", organizowanego przez Busines Centre Club ze współudziałem Ministerstwa Finansów.
W tym roku urzędy skarbowe w całej Polsce oceniło za pośrednictwem ankiet 22 tys. przedsiębiorców. Ankiety były przesyłane do kanclerzy lóż regionalnych BCC. Ocenie podatników podlegały jakość obsługi przez urząd, łatwość komunikacji z urzędem oraz kompetencje jego pracowników.
Przedsiębiorcy podkreślali profesjonalizm, życzliwość oraz pozytywne nastawienie urzędników. Za niedogodność uznawali natomiast w wielu wypadkach niemożliwość załatwienia wszystkich spraw przez Internet i konieczność osobistego stawiennictwa w urzędzie. Sugerowali również wydłużenie godzin pracy urzędów.
– Celem konkursu, tak jak w poprzednich edycjach, jest promowanie wysokich standardów obsługi klienta oraz tworzenie między administracją skarbową a przedsiębiorcą relacji charakteryzujących się wzajemną życzliwością i profesjonalizmem – informował Marek Goliszewski, prezes BCC.
W tegorocznej edycji tytuł Urzędu Skarbowego Przyjaznego Przedsiębiorcy otrzymało 59 urzędów. Wśród nich znalazły się: urzędy skarbowe w Łukowie i Ostrołęce, US Warszawa-Wola oraz Pierwszy US w Białymstoku.
– Jest to platforma porozumienia między urzędnikami a przedsiębiorcami, złoty środek, który pomaga pogodzić obowiązek ściągania przez urzędników podatków i płacenia ich przez przedsiębiorców – podkreśliła Małgorzata Sokół-Kreczko, naczelnik wyróżnionego urzędu w Białymstoku.
– To olbrzymia nagroda dla mnie i moich pracowników, że przedsiębiorcy nas dobrze ocenili. Tym bardziej że są to podatnicy pozostający z nami w częstym kontakcie – zwrócił uwagę Wiesław Cisek, naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku.
Od początku konkursu 230 urzędów przynajmniej raz zostało nagrodzonych przez przedsiębiorców. Najwięcej odnotowano ich w tym czasie w województwach mazowieckim – 25, podkarpackim – 22, oraz wielkopolskim – 21.
Prawo używania tytułu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy przysługuje przez rok.