Nasza spółka jest małym wydawnictwem. Przepisy nakładają na nas obowiązek przekazywania określonej liczby egzemplarzy uprawnionym bibliotekom. Czy podlega ono VAT?
– pyta czytelnik.
Zgodnie z ustawą z 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (DzU nr 152, poz. 722 ze zm.) wydawnictwa muszą przesyłać książki wskazanym w przepisach bibliotekom.
Komu trzeba przesłać darmowy egzemplarz
Zgodnie z art. 5 ustawy z 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (DzU nr 152, poz. 722 ze zm.) wydawnictwa przekazują:
- Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie po dwa egzemplarze obowiązkowe;
- Bibliotece Sejmowej w Warszawie po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej;
- pozostałym uprawnionym bibliotekom (jest ich kilkanaście, zostały określone w rozporządzeniu ministra kultury i sztuki z 6 marca 1997 r. opublikowanym w DzU nr 29, poz. 161 ze zm.) po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
Nie dostają za to żadnego wynagrodzenia.
Nieodpłatne przekazanie
Pojawia się więc pytanie, czy jest to nieodpłatne przekazanie towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.
Przepis ten mówi, że przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi temu przysługiwało (w całości lub w części) prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabyciu tych towarów.
Przepis precyzuje, że chodzi m.in. o:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny.
Wyjątki
Nie dotyczy to jedynie: przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.
Przez prezenty o małej wartości w rozumieniu ustawy o VAT rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.
Próbka w rozumieniu ustawy o VAT to niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Definicja nieodpłatnego prze- kazania towarów jest więc bardzo szeroka. Zdaniem fiskusa obejmuje ona również przesłanie książek uprawnionym do ich bezpłatnego otrzymania bibliotekom.
Interpretacja izby
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 30 listopada 2011 r. (IPP-P1/443-1270/11-5/JL).
Pytanie zadała spółdzielnia zajmująca się wydawaniem książek. Jej zdaniem przekazanie obowiązkowych egzemplarzy bibliotekom nie podlega VAT.
Izba nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że „dla opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów nie ma znaczenia cel takiego przekazania, nie ma znaczenia również to, czy przekazanie następuje w wykonaniu nakazu wynikającego z przepisów prawa, ewentualnie nakazu organu. Zatem także w sytuacji, kiedy podatnik przekazuje nieodpłatnie towary, realizując nakaz wynikający z przepisów prawa, przekazanie to, wbrew opinii wnioskodawcy, podlega opodatkowaniu VAT”.
Izba argumentuje, że „gdy podatnik odliczył podatek naliczony przy zakupie towarów, to ich nieodpłatne przekazanie, gdyby było nieopodatkowane, w rezultacie prowadziłoby do sytuacji, gdy żaden z uczestników obrotu gospodarczego nie poniósłby ekonomicznego ciężaru podatku VAT.
Pozostawałoby to w sprzeczności z zasadą powszechności i neutralności opodatkowania. Nieodpłatne przekazanie towarów handlowych, które nie wypełniają definicji prezentów o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 4 lub próbek w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy, traktowane jest jak dostawa towarów i rodzi konieczność opodatkowania podatkiem VAT”. Oznacza to, że naliczania VAT można uniknąć, tylko gdy książka spełnia definicję prezentu małej wartości.