Reklama
Rozwiń

Podatku od wiatraków nie można było obniżać wstecznie - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Wsteczne wprowadzenie przepisów zmieniających zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych w 2018 r. naruszało ustawę zasadniczą – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Aktualizacja: 22.07.2020 13:52 Publikacja: 22.07.2020 13:38

Podatku od wiatraków nie można było obniżać wstecznie - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Adobe Stock

W wyroku wydanym we środę 22 lipca Trybunał zajął się ustawą obniżającą podstawę opodatkowania budowli będących elektrowniami wiatrowymi. Nie kwestionował podatku jako takiego, ale uznał, że wprowadzenie tych przepisów z mocą wsteczną narusza konstytucyjną zasadę niedziałania prawa wstecz. W tym przypadku ustawę ogłoszono w połowie 2018 r., ale działała od początku 2018 r.

Zmiana zasad opodatkowania wynikała ze zmiany definicji budowli. Przed dokonaną wówczas nowelizacją prawa budowlanego za taką budowlę rozumiano elektrownię jako całość, czyli maszt, wirnik i wszystkie inne urządzenia tam zamontowane, przede wszystkim generator prądu. Po zmianie za budowlę uznaje się wyłącznie części budowlane elektrowni wiatrowych. W praktyce owe części budowlane stanowią znacznie mniejszą część wartości całej elektrowni niż części techniczne. Tymczasem podatek od nieruchomości w przypadku budowli wykorzystywanych w biznesie jest naliczany jako 2 procent od wartości tejże budowli. Zmiana podstawy naliczania podatku – w praktyce co najmniej kilkakrotnie niższa – oznaczała zatem niższy podatek do zapłacenia. Była zatem korzystna dla właścicieli elektrowni, czego nie można powiedzieć o samorządach. Podatek od nieruchomości zasila bowiem budżet gminy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?