Aktualizacja: 22.07.2020 13:52 Publikacja: 22.07.2020 13:38
Foto: Adobe Stock
W wyroku wydanym we środę 22 lipca Trybunał zajął się ustawą obniżającą podstawę opodatkowania budowli będących elektrowniami wiatrowymi. Nie kwestionował podatku jako takiego, ale uznał, że wprowadzenie tych przepisów z mocą wsteczną narusza konstytucyjną zasadę niedziałania prawa wstecz. W tym przypadku ustawę ogłoszono w połowie 2018 r., ale działała od początku 2018 r.
Zmiana zasad opodatkowania wynikała ze zmiany definicji budowli. Przed dokonaną wówczas nowelizacją prawa budowlanego za taką budowlę rozumiano elektrownię jako całość, czyli maszt, wirnik i wszystkie inne urządzenia tam zamontowane, przede wszystkim generator prądu. Po zmianie za budowlę uznaje się wyłącznie części budowlane elektrowni wiatrowych. W praktyce owe części budowlane stanowią znacznie mniejszą część wartości całej elektrowni niż części techniczne. Tymczasem podatek od nieruchomości w przypadku budowli wykorzystywanych w biznesie jest naliczany jako 2 procent od wartości tejże budowli. Zmiana podstawy naliczania podatku – w praktyce co najmniej kilkakrotnie niższa – oznaczała zatem niższy podatek do zapłacenia. Była zatem korzystna dla właścicieli elektrowni, czego nie można powiedzieć o samorządach. Podatek od nieruchomości zasila bowiem budżet gminy.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za usługi promocyjne świadczone przez branżo...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Kary umowne za opóźnienia w realizacji internetowych usług serwisowych z automatu nie są wyłączone z kosztów pod...
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkanie z kontrahentem, na którym zała...
Odszkodowanie za utratę przez część budynku jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego i konieczność rozbiórki, otrz...
Przepis nakładający podatek na wielokrotne restrukturyzacje może być niezgodny z europejską dyrektywą – sugeruje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas