31 maja mija termin pierwszej wpłaty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Firmy, które zdecydowały się na jego utworzenie, powinny do końca miesiąca przelać na konto ZFŚS 75 proc. środków. Pozostałe 25 proc. należy przekazać do końca września. W 2011 r. odpis wynosi 1093,93 zł na jednego pracownika – jak rok wcześniej.
Utworzenie funduszu jest obowiązkowe dla firm zatrudniających powyżej 20 pracowników, ale mniejsze też mają taką możliwość. Mówi o tym ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).
Wpłata na rachunek
W zamian przepisy podatkowe pozwalają uznać te środki za koszt uzyskania przychodów. Przedsiębiorcy wciąż mają jednak wątpliwości co do ich prawidłowego rozliczenia.
Agnieszka Sakowska, konsultant podatkowy w spółce ECDDP, przypomina, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o PIT, kosztem są podstawowe odpisy, zwiększenia oraz wpłaty na fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne przepisy.
– Warunkiem zaliczenia wydatków na ZFŚS do kosztów uzyskania przychodów jest faktyczne ich poczynienie oraz wpłacenie dokonanych odpisów na wyodrębniony rachunek ZFŚS – wyjaśnia.
Odpis podlega odliczeniu w roku, w którym podatnik odprowadził go na wyodrębniony rachunek. Mówi o tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (sygn. ISA/Gl 317/08).
Organy podatkowe potwierdzają, że jeśli przedsiębiorca spóźni się i np. dopiero w lipcu przekaże pieniądze na konto funduszu, to nie traci prawa do odliczenia. Wpłata na ZFŚS będzie kosztem w dacie faktycznego przekazania środków. Mówi o tym m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB5/423-72/11-3/IŚ).
Co ważne, firma może przekazać na konto ZFŚS wyższe kwoty i wrzucić je w koszty.
– Jeżeli odpis zostanie podwyższony w porównaniu z przewidzianym przez ustawę, to odpis w podwyższonej wysokości stanowić będzie w całości koszt uzyskania przychodu. Podwyższenia tego należy dokonać z zachowaniem wymogów, o których mowa w ustawie, tj. na mocy układu zbiorowego lub regulaminu pracy – dodaje Sakowska. Na potwierdzenie przytacza intepretację IS w Warszawie (nr IPPB3/423-370/09-4/KK).
Co można sfinansować
Przypomnijmy, że środki z funduszu można przeznaczyć na różne formy wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi, m.in. w żłobkach i przedszkolach. Można również udzielić pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.
Uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym firma przyznała w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń z funduszu.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl
Aleksandra Kozłowska, doradca podatkowy w TPA Horwath
Utworzenie ZFŚS jest niewątpliwie korzystne dla przedsiębiorców ze względu na możliwość podatkowego rozliczenia środków odpisanych na fundusz. Inne wydatki na działalność socjalną, ponoszone poza funduszem, nie mogą być kosztem uzyskania przychodów. Ważne jest jednak, na jakie cele zostaną faktycznie przeznaczone środki z funduszu. Jeśli firma zmieni zdanie i np. przeznaczy je na bieżącą działalność, powinna skorygować wysokość kosztów podatkowych. Pracodawcy muszą też pamiętać, by w regulaminie określić krąg osób uprawnionych do pomocy socjalnej oraz zasady wypłacania środków z funduszu, np. uzależnić je od zarobków i stażu pracy.