Ministerstwo Finansów udostępniło „Rz" dane dotyczące pism w sprawie wydania interpretacji ogólnych. Wynika z nich, że prawie połowa, czyli 30 pytań złożonych od 1 stycznia do 18 kwietnia 2012 r., dotyczyła VAT, 16 – CIT, a 12 – PIT.
Według danych MF dotychczas wydano pięć postanowień o pozostawieniu pism podatników bez rozpatrzenia, 19 wniosków okazało się pomyłką, a pozostałe 40 jest nadal analizowanych. Oznacza to, że dotychczas żaden wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie.
Minister finansów z własnej inicjatywy opublikował natomiast od początku roku dwie tego typu interpretacje. Jedna dotyczyła zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, a druga – opodatkowania VAT dostawy i montażu sprzętu medycznego.
– Często okazuje się, że pisma obarczone są wadami formalnymi oraz wymagają uzupełnienia. Wnioskodawcy pomyłkowo piszą wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej na druku ORD-OG lub składają podanie w innej sprawie – wyjaśnia Wiesława Dróżdż, rzecznik administracji podatkowej w MF.
Dodaje, że część zainteresowanych nie wskazała na niejednolite stosowanie przepisów podatkowych ani nie uzasadniła potrzeby takiej interpretacji.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2012 r. każdy ma prawo wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej, co ma zapewnić jednolite stosowanie przepisów. Do końca 2011 r. były one wydawane wyłącznie z urzędu. Tymczasem w odróżnieniu od interpretacji indywidualnej wydawanej w sprawie konkretnego podatnika interpretacja ogólna dotyczy i chroni wszystkich.
Zgodnie z art. 14a § 2 ordynacji podatkowej wniosek w sprawie interpretacji ogólnej powinien być dobrze uzasadniony. Należy w nim m.in. wskazać niejednolite stosowanie przepisów podatkowych w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych.
Co więcej, w dniu złożenia wniosku w sprawach tych nie może być prowadzone postępowanie podatkowe ani kontrolne. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, minister pozostawi pismo bez rozpatrzenia.
– 64 wnioski to niewiele. Być może podatnicy nie mają jeszcze świadomości obowiązywania nowych przepisów. Najprawdopodobniej jednak interpretacje indywidualne stanowią dla nich wystarczającą ochronę. Warto jednak rozważyć złożenie wniosku o wydanie interpretacji ogólnej np. w sytuacji, w której występuje rozbieżność między przepisami krajowymi a wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w danej sprawie – mówi Anna Łukaszewicz-Obierska, partner w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr.
Dla porównania organy podatkowe wydają ok. 30 tys. interpretacji indywidualnych rocznie.