Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 marca 2012 r. (II FSK 1669/ 10).
W maju 2008 r. spółka kupiła urządzenie o wartości powyżej 3500 zł z intencją używania go krócej niż rok i w całości zaliczyła jego wartość do kosztów uzyskania przychodu. W kwietniu 2009 r. stwierdzono, że urządzenie będzie używane dłużej niż rok.
W związku z tym wprowadzono je na stan środków trwałych i skorygowano koszty podatkowe o różnicę między ceną nabycia a kwotą odpisów amortyzacyjnych przypadającą na okres dotychczasowego używania. Od różnicy, o którą pomniejszono koszty uzyskania przychodów, spółka naliczyła odsetki zgodnie z art. 16e ust. 1 pkt 4 i art. 16e ust. 2 ustawy o CIT.
Postanowiła się upewnić, czy takie odsetki są kosztem podatkowym. W jej ocenie tak, bo nie są to odsetki za zwłokę i nie są wymienione w ustawie jako wydatek niebędący kosztem uzyskania przychodu.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Zauważył, że do kosztów uzyskania przychodów nie mogą być zaliczone m.in. odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ordynacji podatkowej.
Zdaniem fiskusa art. 16e ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT określa odsetki, które powstają w związku z zaistniałymi nieprawidłowościami. W przypadku spółki następstwem tych nieprawidłowości było zaniżenie kwot należnych zaliczek na CIT. W konsekwencji spółka była zmuszona naprawić je postępując zgodnie z art. 16e ust. 1 pkt 1 – 3 ustawy o CIT. Sporne odsetki są oprocentowaniem za zwłokę i nie mogą być kosztem uzyskania przychodu.
WSA w Warszawie, do którego trafiła skarga spółki na interpretację fiskusa, nie podzielił tego poglądu. Zdaniem sądu nie ma przeszkód, aby sporne odsetki zostały zaliczone do kosztów podatkowych. Nie mamy tu do czynienia z odsetkami za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych – inny jest sposób ich naliczania i wysokość.
Jest to rekompensata wpływów budżetowych uszczuplonych w wyniku dozwolonego prawnie niezakwalifikowania składnika majątku do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w momencie oddania go do używania, a dopiero po roku. Zwłoka wystąpi dopiero, gdy podatnik w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym minął rok używania składnika majątku, nie wpłaci odsetek.
NSA oddalił skargę kasacyjną fiskusa. Tak samo jak warszawski WSA nie miał wątpliwości, że odsetki związane z koniecznością korekty są kosztami uzyskania przychodów.
– Sporne odsetki nie mogą być traktowane jak odsetki za zwłokę wyłączone z kosztów podatkowych – tłumaczył sędzia NSA Jan Rudowski.