Podstawę prawną stanowi art. 84c ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 220, poz.1447 ze zm.) na mocy odesłania zawartego w art. 291c op (zgodnie z tym przepisem do kontroli działalności gospodarczej podatnika będącego przedsiębiorcą stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Sprzeciw przedsiębiorca wnosi na piśmie do organu podejmującego i wykonującego kontrolę, czyli np. do naczelnika urzędu skarbowego. Na jego przygotowanie ma niewiele czasu, bo zaledwie trzy dni robocze liczone do dnia wszczęcia kontroli, a gdy sprzeciw dotyczy przekroczenia limitu czasu trwania kontroli – trzy dni robocze liczone od dnia, w którym nastąpiło to naruszenie. Przedsiębiorca musi też swój sprzeciw uzasadnić, czyli wskazać, dlaczego czynności podejmowane przez kontrolujących go inspektorów naruszają przepisy.

O wniesieniu sprzeciwu powinien zawiadomić kontrolującego, obowiązkowo na piśmie. Ma to istotne znaczenie. Z chwilą bowiem doręczenia kontrolującym zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu wstrzymane zostają czynności kontrolne. Skutek ten trwa do czasu rozpatrzenia sprzeciwu (organ ma na to trzy dni robocze od jego otrzymania). Gdy przedsiębiorca wniesie zażalenie do organu wyższego stopnia (czyli np. do izby skarbowej) na postanowienie o kontynuowaniu czynności kontrolnych (ma na to trzy dni od dnia otrzymania postanowienia) – czynności kontrolne wstrzymywane są do czasu jego rozpatrzenia (organ, do którego zostaje wniesione zażalenie, ma na to siedem dni).

Lepiej jednak przedwcześnie nie cieszyć się wstrzymaniem czynności kontrolnych bo kontrolerzy – o czym warto pamiętać – mają prawo do zabezpieczenia dowodów, które mają związek z zakresem i przedmiotem kontroli na czas rozpatrzenia sprzeciwu.

Jeżeli organ kontroli, czyli np. naczelnik urzędu skarbowego, wyda postanowienie o kontynuowaniu czynności kontrolnych, to mogą być one prowadzone od dnia, w którym postanowienie doręczono przedsiębiorcy. To samo dotyczy kontynuowania czynności kontrolnych po doręczeniu przedsiębiorcy postanowienia organu rozpatrującego zażalenie, czyli np. izby skarbowej.

Warto też pamiętać, że jeśli w ciągu trzech dni od dostarczenia sprzeciwu organ podejmujący kontrolę go nie rozpatrzy, to jest to równoznaczne z odstąpieniem od kontroli.

Czytaj także w serwisie:

Prawo w firmie

»

Postępowanie podatkowe