- Na podstawie kodeksu spółek handlowych wspólnicy spółki z o.o. uchwalili wniesienie dopłat w celu sfinansowania zakupu środka trwałego. Pokryją one całą jego wartość. Czy te dopłaty będą zwolnione z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT? Czy odpisy amortyzacyjne od środka trwałego nie będą kosztem uzyskania przychodu ze względu na art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT?
– pyta czytelnik.
Wnoszone przez wspólników dopłaty nie podlegają CIT. Nie można ich także traktować jako zwrotu wydatków na zakup środka trwałego. Taki sposób sfinansowania zakupu składnika majątku nie wpłynie więc na zasady zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Można je więc w całości uwzględnić w rozliczeniach podatkowych.
Co wynika z kodeksu spółek handlowych
Dopłaty uregulowane są w art. 177 – 179 kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.). Wynika z nich, że umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów.
Wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom (równomiernie wszystkim), jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym wspólnikom. Warto też pamiętać, że zgodnie z art. 275 § 3 k.s.h. w okresie likwidacji dopłaty mogą być uchwalane tylko za zgodą wszystkich wspólników.
Bez daniny
Dopłat wnoszonych do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie zalicza się do przychodów w rozumieniu ustawy o CIT. Nie ma przy tym znaczenia, na co zostaną przeznaczone. Wynika to z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT. Dopłaty nie będą więc obciążone tym podatkiem.
Skoro kwoty te nie są przychodem w rozumieniu ustawy o CIT (jej przepisy nie mają do nich zastosowania), to nie mogą być zwolnione z tego podatku. Artykuł 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT nie znajdzie więc zastosowania.
Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem zwolnione z CIT są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a – 16m ustawy o CIT.
Nie ma wyłączenia
Opisanej w pytaniu sytuacji nie obejmuje również art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT.
Mówi on, że nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a – 16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych składników majątkowych, odliczonym od podstawy opodatkowania albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Z k.s.h. wynika jednak, że dopłaty wspólników do spółki mają charakter zwrotny. Nie można więc ich uznać za zwrot wydatków w jakiejkolwiek formie, o którym mowa jest w art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT. Odpisy amortyzacyjne od sfinansowanego dopłatami środka trwałego mogą więc być w całości zaliczone do kosztów uzyskania spółki.