Dwa tygodnie temu zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I GSK 817/10 i I GSK 801/10), który stwierdził, iż opodatkowanie akcyzą olejów smarowych przy ich nabyciu wewnętrzwspólnotowym jest zgodne z przepisami wspólnotowymi.
Przypomnijmy, że przepisy UE pozwalają opodatkować wyroby niewymienione w dyrektywie, jeżeli zasady tego opodatkowania nie zwiększają formalności przy przemieszczaniu tych wyrobów między krajami UE. Podobnych argumentów użył cytowany w wyrokach NSA Trybunał Sprawiedliwości UE. Jeżeli zatem Polska zdecydowała się objąć akcyzą wyroby inne niż wskazane bezpośrednio w dyrektywie (np. oleje smarowe), to powinna stworzyć taką konstrukcję opodatkowania, która nie utrudnia sprowadzania tych wyrobów z innych krajów Unii.
Tymczasem obowiązujące przepisy bezspornie utrudniają przemieszczanie olejów smarowych do naszego kraju. Polski podmiot obowiązany jest m.in. złożyć zabezpieczenie akcyzowe oraz przejść procedury zwolnienia, co w wyraźny sposób prowadzi do utrudnień w obrocie z innymi krajami UE, zarówno pod względem formalnym, jak i finansowym.
Taki stan rzeczy jest bezpośrednim naruszeniem wymogów dyrektywy. Oznacza to, że przepisy krajowe powinny być pomijane przy ustalaniu skutków prawnych transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia tych produktów.
Do tego samego wniosku doszedł NSA w najnowszym wyroku z 14 lutego 2012 r. (sygn. I GSK 880/10). Uchylił decyzję organów podatkowych, które odmówiły skarżącej spółce zwrotu nadpłaty w akcyzie w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym olejów smarowych.
Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę i odmienne stanowiska NSA w sprawie olejów smarowych, warto by w końcu podjął uchwałę w rozszerzonym składzie, która wyznaczyłaby ostatecznie jednolite stanowisko sądu w tej sprawie. Taka uchwała przyczyniłaby się zapewne do zakończenia sporów z organami podatkowymi, które – miejmy nadzieję – już na wczesnym etapie postępowania uwzględniałyby ją przy rozstrzyganiu analogicznych spraw.
—mpa
Autor jest menedżerem zespołu podatku akcyzowego w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy