Naczelny Sąd Administracyjny postanowił skierować kolejne pytanie prejudycjalne (tzw. wstępne) w sprawie dotyczącej ustawy o VAT (sygnatura akt: I FSK 611/11). Polski sąd kasacyjny zapytał o miejsce opodatkowania usług magazynowania. Chodzi o to, jak interpretować art. 44 i 47 dyrektywy 112.
Wątpliwości NSA dotyczą tzw. kompleksowych usług w zakresie magazynowania towarów obejmujących wiele czynności, tj. przyjmowanie towarów do magazynu, umieszczanie ich na odpowiednich półkach, przechowywanie, wydawanie, rozładunek i załadunek oraz w niektórych przypadkach przepakowywanie materiałów dostarczonych w opakowaniach zbiorczych do indywidualnych zestawów. Trybunał Sprawiedliwości UE będzie musiał odpowiedzieć, czy są to usługi związane z nieruchomościami, które są opodatkowane w miejscu położenia magazynu. Czy też należy przyjąć, że są to usługi opodatkowane w miejscu, gdzie siedzibę (stałe miejsce prowadzenia działalności, miejsce zamieszkania czy pobytu) ma usługobiorca.
– Powód skierowania pytania jest prosty – wyjaśniła w krótkim uzasadnieniu ustnym postanowienia sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek. W kwestii miejsca opodatkowania VAT kompleksowych usług magazynowania pojawiły się rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych obu instancji.
NSA wziął pod uwagę także fakt, że praktyka rozwiązywania tego problemu jest różna w różnych krajach UE.
Pytanie NSA dotyczy konkretnej sprawy. We wniosku o interpretację polska spółka wyjaśniła, że świadczy szeroki wachlarz usług logistycznych, m.in. pozyskiwania materiałów, kontrolę jakości produktów, pakowanie komponentów w zestawy, dystrybucję. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą mających siedziby w innych krajach UE oraz w państwach trzecich kompleksową usługę w zakresie magazynowania towarów. Podatniczka podkreśliła, że jej kontrahenci nie mają na terytorium Polski siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności.
Wyrok Trybunału UE jest podstawą do wznowienia postępowania podatkowego
Zdaniem spółki jej usługi nie podlegają VAT w Polsce. Charakter świadczonej usługi nie pozwala bowiem na uznanie, że ma ona związek z nieruchomością.
Fiskus był innego zdania. Podkreślił, że od 1 stycznia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT. Ustawodawca wprowadził nią szereg odstępstw od ogólnych zasad w zakresie miejsca opodatkowania. Szczególną zasadę wprowadza m.in. art. 28e ustawy o VAT. Zgodnie z nim miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami (w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach itd.) jest miejsce położenia nieruchomości.
W ocenie fiskusa usługi magazynowania towarów są nierozerwalnie związane z nieruchomościami i tym samym spełniają dyspozycję art. 28e ustawy o VAT. Postanowienie jest prawomocne.
Czytaj również:
Zobacz serwis: