Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną skarżącego, któremu fiskus odmówił wstrzymania wykonania decyzji (sygnatura akt: I FSK 531/11).
Skarżący pełnił funkcję prezesa w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jego problemy zaczęły się, gdy fiskus zażądał od spółki zaległego VAT. Ponieważ była niewypłacalna, fiskus przeniósł odpowiedzialność za jej długi na prezesa. Decyzja ta nie została przez niego zakwestionowana i stała się ostateczna.
Po pewnym czasie pełnomocnik prezesa zażądał wznowienia postępowania podatkowego zakończonego tą decyzją. Argumentował, że decyzję wydano omyłkowo wobec osoby, która nie była członkiem zarządu spółki. Dlatego jej nie kwestionował i nie brał udziału w postępowaniu. Jednocześnie pełnomocnik zażądał wstrzymania wykonania decyzji.
Fiskus odmówił. Zgodnie z art. 246 § 1 ordynacji podatkowej postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji można wydać, jeśli organ podatkowy dojdzie do wniosku, że okoliczności sprawy wskazują, że istnieje prawdopodobieństwo jej uchylenia.
Organy podatkowe zauważyły, że omawiana regulacja prawna posługuje się pojęciem prawdopodobieństwa, a nie pewności uchylenia decyzji ostatecznej. Oceny, czy ono zachodzi, dokonuje organ I instancji, który jest właściwy do prowadzenia postępowania wznowieniowego. W spornej sprawie takich podstaw nie stwierdzono.
Prezes spółki zaskarżył odmowę, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił jego skargę. Zdaniem sądu samo złożenie wniosku o wznowienie postępowania przez stronę nie oznacza jeszcze, że zostanie ono skutecznie wszczęte. Sąd także uznał, że wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji może zostać uwzględniony jedynie wówczas, kiedy okoliczności sprawy wskazują na prawdopodobieństwo uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania.
Racji skarżącemu nie przyznał także NSA. Jak zauważył sędzia NSA Sylwester Marciniak, organ podatkowy może wstrzymać wykonanie decyzji ostatecznej, do której odnosi się wniosek o wznowienie postępowania, ale tylko w szczególnych przypadkach. Jest to dopuszczalne, jeśli okoliczności sprawy wskazują na prawdopodobieństwo jej uchylenia w wyniku wznowienia. W spornej sprawie fiskus prawidłowo ocenił, że było ono niewielkie.
Wyrok jest prawomocny.