W takiej sytuacji pracodawca nabywa od restauratora kompleksową usługę, z której korzystają pracownicy. Również w tym wypadku przedsiębiorca powinien zastanowić się nad potencjalnymi konsekwencjami podatkowymi zorganizowania takiego spotkania.

Cele osobiste

Na podstawie przepisów o VAT można bowiem twierdzić, że dochodzi do nieodpłatnego świadczenia usług przez pracodawcę na rzecz pracowników. ustawa o VAT wskazuje, że opodatkowaniu podlega również m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników, a także wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Tym samym, jeżeli elementy spotkania opłatkowego będą wskazywały na jego związek z działalnością gospodarczą pracodawcy (np. integracyjny charakter spotkania),  zorganizowanie go nie będzie opodatkowane VAT. W razie przyjęcia, że spotkanie służy głównie zaspokojeniu prywatnych potrzeb pracowników, co do zasady, konieczne będzie opodatkowania takiego świadczenia.

Podwójna danina

Zasady opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług budzą wątpliwości dwojakiego rodzaju. Przede wszystkim obowiązek opodatkowania nie jest uwarunkowany prawem do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług, które następnie są przekazywane nieodpłatnie.

Literalne brzmienie polskich przepisów może więc prowadzić do podwójnego opodatkowania, np. w przypadku usług gastronomicznych. Art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT zabrania bowiem odliczania VAT zawartego w ich cenie.

Druga wątpliwość dotyczy zakresu podmiotowego przepisu. Pytanie brzmi: czy opodatkowaniem objęte jest tylko nieodpłatne świadczenie usługi przez samego pracodawcę, czy również przekazanie usług przez niego nabytych? Pominięcie warunku prawa do odliczenia w tym przepisie oraz opinie rzeczników generalnych wydawane w sprawach toczących się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości wskazują, że opodatkowane jest jedynie świadczenie usługi przez samego przedsiębiorcę.

Przyjęcie takiego poglądu pozwalałoby wyłączyć z opodatkowania organizację wigilii dla pracowników w restauracji. Jednak polskie organy podatkowe stoją na stanowisku, że opodatkowane jest również nieodpłatne przekazanie usług nabytych.

W razie zaproszenia pracowników na spotkanie opłatkowe zorganizowane w restauracji ewentualny obowiązek opodatkowania VAT powinien więc zostać ustalony po wnikliwej ocenie okoliczności takiego spotkania.

Firma wykaże koszty

Biorąc pod uwagę podatek dochodowy od osób prawnych, pojawia się pytanie: czy pracodawca może zaliczyć wydatki poniesione na organizację spotkania opłatkowego dla pracowników do kosztów podatkowych? Spotkanie takie ma na celu bliższe poznanie się pracowników, co wpływa na lepszą komunikację, poprawienie wzajemnych relacji i atmosfery pracy. Często jest też okazją do podsumowania mijającego roku.

Dzięki takim spotkaniom pracownikom łatwiej utożsamiać się z pracodawcą. Wszystko to prowadzi z kolei do polepszenia efektywności pracownika w pracy. W rezultacie można stwierdzić, że wydatek na organizację spotkania opłatkowego dla pracowników wykazuje związek z przychodem i powinien być kosztem uzyskania przychodu pracodawcy. Do stanowiska tego przychylają się także organy podatkowe.