Wykonywanie obowiązków nie może bowiem być obciążone PIT. Potwierdza to wiele interpretacji. Jedną z ostatnich jest odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 września 2011 (ILPB2/415-642/11-2/JK).
Z pytaniem zwróciła się spółka z o.o., która ma samochody służbowe. Korzystają z nich przede wszystkim pracownicy, których charakter pracy wymaga przemieszczania pomiędzy siedzibą spółki a innymi miejscami, w których wykonują obowiązki służbowe.
Spółka wyjaśniła, że zasady wykorzystywania samochodów służbowych, powierzonych do używania w związku z działalnością gospodarczą, są określone w umowie zawieranej z pracownikiem. Do obowiązków pracowników należy m.in. używanie samochodu w sposób odpowiadający jego przeznaczeniu, należyte zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą oraz wydanie auta spółce w stanie niepogorszonym po rozwiązaniu umowy.
Dodatkowo pracownicy są zobowiązani garażować samochód w miejscu zamieszkania. Spółka zapytała, czy w związku z tym ostatnim postanowieniem umowy pracownicy uzyskają przychód, który powinien być obciążony PIT?
Izba skarbowa zgodziła się, że w opisanej w pytaniu sytuacji przychód nie powstanie. Wskazała m.in. na art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, który definiuje przychód ze stosunku pracy. Podkreśliła, że przepis ten należy rozpatrywać w kontekście obowiązujących pracowników regulacji określających m.in. zasady użytkowania i dbania o powierzone mienie. Z art. 124 § 2 kodeksu pracy wynika bowiem, że pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
Izba podkreśliła, że „realizacja obowiązków służbowych przez pracownika nie może generować dla tego pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy”.
W odpowiedzi czytamy również, że „przejazdy z domu (miejsca garażowania służbowego samochodu) do pracy oraz z pracy do domu nie będą generowały przychodu ze stosunku pracy. Przejazdy te będą bowiem realizacją celu służbowego, jakim jest dbałość o powierzone mienie spółki, wyrażająca się poprzez garażowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania”.
Inne interpretacje fiskusa również potwierdzają, że w takiej sytuacji przejazdy z oraz do miejsca parkowania będą realizacją celu służbowego, jakim jest dbałość o powierzone mienie pracodawcy. Przykładem jest odpowiedź Izby Skarbowej w Łodzi z 26 września 2011 (IPTPB2/415-327/11-2/DS) i pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 czerwca 2011 (ILPB1/415-426/11-4/AA).