W takim wypadku należy ustalić, czy opłata rejestracyjna miała charakter usługi zapewniającej wstęp na targi, czy też była to typowa opłata związana z możliwością wystawienia swojego stoiska na targach. Od tego rozróżnienia zależy bowiem prawidłowe rozliczenie transakcji.
W odniesieniu do usługi wstępu zastosowanie znajdzie art. 28g ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.
Jeżeli zatem nabyta usługa obejmowała wstęp na targi, miejscem jej opodatkowania będzie miejsce, w którym odbyły się te targi czy wystawa (w tym wypadku Kanada) i to tam powinien zostać rozliczony VAT (przez usługodawcę).
Jeżeli jednak opłata rejestracyjna umożliwiła wystawienie spółce stoiska na targach, będzie ona de facto związana z usługą organizacji targów (nie będzie to usługa wstępu) i zastosowanie znajdzie reguła ogólna wyrażona w art. 28b ustawy o VAT, miejscem opodatkowania takiej usługi będzie miejsce siedziby usługobiorcy (w tym wypadku Polska), co wiązałoby się z koniecznością rozliczenia VAT przez usługobiorcę od importu usług.
Zobacz serwis
»
»
»
»
Co i jak podlega opodatkowaniu
»