Od 1 lipca 2011 r. ustawodawca zmienił zasady rozliczania VAT w handlu złomem oraz większością surowców wtórnych. Wprowadził obowiązek rozliczania podatku przez nabywców (ang. reverse charge).

– Jeśli jakiś podmiot sprzedaje towary w charakterze surowców wtórnych, a są one wymienione w załączniku nr 11 do ustawy VAT, np. stare opony, odpady opakowaniowe etc., to powinien wystawić fakturę bez VAT – przypomina Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL. – Podatek należny od tej transakcji rozliczy nabywca. Sprzedawca nie powinien wystawiać przy takich transakcjach faktur z VAT. Podatnicy, którzy nie stosują się do nowych zasad, narażają się na poważne konsekwencje.

Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski, przestrzega, że podatnicy handlujący złomem, którzy „nie zarejestrowali" zmian w opodatkowaniu VAT tych transakcji wprowadzonych 1 lipca 2011 r., mogą mieć wiele problemów. Dotyczy to głównie nabywców złomu, ponieważ dostawcy wystawią wyłącznie fakturę, o której mowa w art. 108 ustawy o VAT, i będą musieli od niej odprowadzić należny podatek, tak jakby wystawiali zwykłą fakturę. Nabywcy złomu natomiast popadną w podwójną zaległość podatkową.

Ekspert dodaje, że mogą też narazić się na odpowiedzialność karną skarbową. W grę wchodzi zarzut popełnienia przestępstwa karnego skarbowego w postaci nienależnego odliczenia VAT z faktury, o której mowa w art. 108 ustawy o VAT, oraz nienaliczenia i niezadeklarowania podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Mogą także popełnić w ten sposób przestępstwo dwukrotnego narażenia na uszczuplenie podatku, błędnego jego niezadeklarowania oraz błędnego fakturowania.

Zobacz:

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 2 maja 2011 r. w sprawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (PT3/033/2/188/LWA/11/569)

Czytaj też:

Zobacz serwisy:

Co i jak podlega opodatkowaniu » Handel złomem

Dostawy, od których podatek płaci nabywca

Zobacz poradnik » Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.