- W naszej firmie planujemy wymianę służbowych telefonów. Niektórzy pracownicy chcieliby otrzymać bardziej nowoczesne modele niż oferowane standardowo i gotowi są za to dopłacić. Jak wpłynie to na rozliczenia VAT? Czy w związku z tym mamy do czynienia z jakimiś czynnościami opodatkowanymi, na które należałoby wystawić zwykłą fakturę bądź wewnętrzną?

Zwykle to pracodawcy częściowo finansują pracownikom pewne świadczenia. Czasami bywa jednak odwrotnie.

Tak jest w opisanej w pytaniu sytuacji. Co do zasady nie mamy tu do czynienia z żadną dodatkową czynnością opodatkowaną VAT. To firma (pracodawca) kupuje telefon (aparat). Jest to telefon służbowy, który pozostaje własnością firmy. W związku z tym że pracownik wybrał sobie model droższy niż standardowy, dopłaca różnicę w cenie. Firma jednak niczego mu w ten sposób nie sprzedaje.

Telefon kupuje bowiem pracodawca i jest on wykorzystywany na cele działalności. Nie jest ani definitywnie przekazywany pracownikowi (dostaje on go tylko do używania), ani nie jest wykorzystywany na cele prywatne. W opisanej sytuacji dochodzi tylko do jednej czynności opodatkowanej VAT: dostawy towaru (telefonu służbowego) dla pracodawcy. Nie ma znaczenia, że częściowo zakup finansuje pracownik.

Firma natomiast niczego pracownikowi nie odsprzedaje, nie przekazuje nieodpłatnie ani nie pozwala na wykorzystanie prywatne (w zakresie, w jakim pracownik pokrywa różnicę w cenie, o której mowa). Na zakup telefonu pracodawca powinien otrzymać fakturę od sprzedawcy. Z faktury tej będzie mógł odliczyć cały podatek naliczony (jeśli prowadzi działalność opodatkowaną).

Zakup będzie bowiem związany ze sprzedażą opodatkowaną. Okoliczność, że część ceny nabycia została sfinansowana przez osobę trzecią (pracownika), nie ma znaczenia dla odliczenia podatku naliczonego przez pracodawcę (nabywcę towaru).

Jeśli zatem tylko zakup wiązał się ze sprzedażą opodatkowaną, to firma (pracodawca) będzie mogła odliczyć cały podatek naliczony.

W związku z tym nie ma więc obowiązku wystawiania ani faktury wewnętrznej, ani zwykłej na pracownika finansującego część kosztu zakupu telefonu.

- Adam Bartosiewicz doktor nauk prawnych, doradca podatkowy, wspólnik w EOL Kancelaria Doradztwa Podatkowego

Zobacz serwis:

VAT » Odliczenie i zwrot VAT » Odliczenie VAT