Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 21 729, w której zwrócono uwagę, że do końca 2010 r. ustawa o PIT nie regulowała kwestii aportów do spółek niebędących osobami prawnymi. Doprowadziło to do licznych sporów przedsiębiorców z organami podatkowymi. Podatnicy uważali, że wniesienie do takiej spółki np. udziałów i akcji jest wolne od daniny. Fiskus był innego zdania.
Uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FPS 8/10) z 14 marca 2011 r.
rozstrzygnęła spór na korzyść podatników.
Zdaniem NSA wniesienie aportu do spółki osobowej nie jest odpłatnym zbyciem. Wspólnik nie uzyskuje bowiem przysporzenia majątkowego.
Mimo to – jak zauważa autor interpelacji – urzędy nadal zajmują stanowisko niekorzystne dla podatników. Powoduje to niepewność co do skutków działań sprzed 31 grudnia 2010 r. i niepotrzebne, kosztowne spory podatkowe.
MF przyznało w odpowiedzi, że przepisy obowiązujące do końca 2010 r. budziły istotne wątpliwości w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki osobowej. Rozbieżności pojawiały się również w orzecznictwie sądów. Od dnia podjęcia uchwały przez NSA nie ma jednak sygnałów, że organy podatkowe wciąż zajmują stanowisko niekorzystne dla podatników.
Resort zaznaczył przy tym, że uchwała NSA nie pozbawia ministra finansów prawa do
wydania interpretacji ogólnej w tym zakresie. „Minister finansów podejmie działania w kierunku wydania interpretacji ogólnej dotyczącej skutków podatkowych wniesienia do spółki osobowej wkładu niepieniężnego" – czytamy.
MF przypomniało też, że od 1 stycznia 2011 r. aport wnoszony do spółki niebędącej osobą prawną jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT.
Czytaj również:
Poradnik » Zmiany w opodatkowaniu spółek w 2011 r.
Zobacz serwisy:
Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Spółki » Aporty
Rozliczenia podatkowe wspólników » Spółka jawna
Interpretacje podatkowe:
» aport