Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 10 czerwca 2011 (ILPP4/443-222/11-3/EWW).

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza świadczyć na rzecz banków usługę obsługi obrotu gotówkowego, tzw. cash processing.

Będzie ona obejmować m.in. liczenie, sortowanie, pakowanie znaków pieniężnych; przekazywanie do banku raportów o przeliczonych wartościach; magazynowanie znaków pieniężnych; przygotowanie zasileń wartości pieniężnych na podstawie otrzymanych z banku zleceń; monitorowanie stanu gotówki w bankomatach i wpłatomatach; liczenie wartości pieniężnych w kasetach bankomatowych, bezpiecznych kopertach, kasetach wpłatomatów oraz przygotowanie kaset do załadowania; przekazywanie do banku wyniku przeliczonych znaków pieniężnych; dokonywanie rozliczeń na rachunku klienta.

W związku z tym zapytała, czy takie usługi są zwolnione z VAT.

Izba skarbowa odpowiedziała twierdząco. Zauważyła, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT zwalnia się od podatku transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi.

Organ stwierdził, że usługa cash processingu ma złożony charakter i można w niej wyodrębnić usługę zasadniczą, w skład której wchodzić będą czynności polegające na obsłudze obrotu gotówkowego, usługi liczenia, sortowania i pakowania, oraz usługi pomocnicze względem usługi zasadniczej. W związku z tym cała usługa złożona będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

Komentuje:

Paweł Przydatek, konsultant w Dziale PrawnopodatkowymPwC

Działalność związana z kompleksową obsługą obrotu gotówkowego obarczona jest znacznym ryzykiem. W związku z tym instytucje z branży finansowej coraz częściej powierzają te czynności wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym, które świadczą te usługi lepiej i taniej.

Ich zadaniem jest kompleksowa obsługa gotówki mająca na celu jej transfer do punktu wskazanego przez klienta lub na wskazany przez niego rachunek. Firmy świadczące usługi cash processingu muszą stosować się do zarządzeń prezesa NBP oraz przepisów prawa bankowego, co ma zapewniać bezpieczeństwo obsługi gotówki.

Organ prawidłowo zakwalifikował usługę cash processingu jako złożoną. Nie ma bowiem wątpliwości, że składa się ona z różnych świadczeń wykonywanych na rzecz jednego nabywcy, przy czym można  dzielić je na świadczenie główne i świadczenia pomocnicze (które umożliwiają skorzystanie ze świadczenia głównego).

Na usługę cash processingu składa się wiele czynności powiązanych ze sobą w taki sposób, że stanowią nierozerwalną całość oferowaną klientowi, mającą na celu zapewnienie obsługi gotówki, począwszy od fizycznego odbioru a skończywszy na dostarczeniu w określonej przez klienta formie w określone miejsce.

Jak zaznaczyła spółka we wniosku o interpretację, biorąc pod uwagę przewidywaną czasochłonność i kosztochłonność czynności realizowanych w ramach usługi cash processingu, najbardziej istotne i wiodące jest dla spółki (i dla jej klientów) liczenie, sortowanie i pakowanie znaków pieniężnych.

Pozostałe czynności mają charakter uzupełniający. Organ prawidłowo uznał więc, że czynności polegające na obsłudze obrotu gotówkowego, usługi liczenia, sortowania i pakowania znaków pieniężnych są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy. Tym samym także pozostałe czynności (usługi pomocnicze) skorzystają z tego zwolnienia.

Należy jednak zauważyć, że czynności oferowane w ramach usługi cash processingu mogą występować w różnych konfiguracjach, w zależności od potrzeb klienta. W związku z tym należałoby odrębnie oceniać każdą czynność pod kątem ewentualnego zwolnienia  z VAT. Przykładowo firmy outsourcingowe świadczą także usługi konwojowania gotówki, które polegają na jej odbiorze, dostarczeniu i transporcie.

Jak wynika z dotychczasowych interpretacji, usługi te nie mogą  być zakwalifikowane jako pomocnicze do usługi zasadniczej cash processingu. Zdaniem organów usługa konwojowania nie jest również zwolniona na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT.

W tym przepisie ustawodawca uzależnia bowiem zwolnienie usług stanowiących element m.in. usług transakcji gotówkowych od tego, czy usługa taka stanowiła odrębną całość oraz była właściwa i niezbędna do świadczenia usługi zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Usługi konwojowania nie można jednak uznać za niezbędną do świadczenia transferu wartości pieniężnych. Wobec tego nie może ona korzystać ze zwolnienia z VAT.

Zobacz serwisy:

Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi finansowe i pośrednictwa finansowego

Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Zobacz poradnik:

Zmiany w VAT w 2011 r.