Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 16 maja 2011 (ILPP2/443-369/11-2/SJ).
Spółka ze względu na trudną sytuację na rynku i problemy finansowe części kontrahentów udziela w niektórych przypadkach kredytu kupieckiego, ustalając znacznie wydłużone terminy płatności za sprzedany towar, np. 90 dni.
Spółka pobiera od klientów z tego tytułu odsetki za okres od daty sprzedaży do daty wymagalności płatności. We wniosku o interpretację zadała pytanie, czy kwotę odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnioną na fakturze sprzedaży towarów, należy w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 traktować jako usługę zwolnioną z tego podatku.
Zdaniem spółki wynagrodzenie za odroczenie terminu płatności jest wynagrodzeniem za odrębną od dostawy towarów usługę, tj. usługę udzielania kredytu kupieckiego, która podlega zwolnieniu od VAT.
Izba podzieliła to stanowisko. Zdaniem organu sprzedawca poprzez odroczenie terminu płatności podczas tego odroczenia kredytuje nabywcę. W związku z tym kwota odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębniona na fakturze, stanowi wynagrodzenie za odrębną usługę finansową podlegającą opodatkowaniu.
Usługa ta jednakże korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
Komentarz
Normalną praktyką handlową jest sprzedaż połączona z odroczeniem terminu płatności. W typowej sytuacji klient płaci jedynie cenę sprzedaży nabytych towarów i nie jest zobowiązany do zapłaty z tytułu odroczenia terminu wymagalności płatności. W konsekwencji dochodzi do wykonania jednej czynności opodatkowanej: odpłatnej dostawy towarów.
Odmiennie natomiast kształtuje się sytuacja, gdy nabywcy udzielony zostaje kredyt kupiecki. Kredyt taki, zwany również handlowym lub towarowym, udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu i ma formę odroczonego ponad ogólnie przyjęte standardy terminu płatności. Sprzedawca poprzez odroczenie terminu płatności podczas tego odroczenia kredytuje nabywcę.
Według izby jeśli sprzedawca z tego tytułu pobiera dodatkowe wynagrodzenie, dochodzi do wykonania dwóch odrębnych czynności opodatkowanych:po pierwsze dostawy sprzedawanego towaru i po drugie odpłatnego świadczenia usługi. Usługą tą jest finansowanie klienta przez okres odroczenia płatności kredytem kupieckim.
Usługa finansowania kontrahenta jest opodatkowana odrębnie od dostawy sprzedanych towarów. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT zwolnieniu od podatku podlegają „usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę”.
W komentowanej interpretacji zarówno podatnik, jak i organ powołali się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 27 października 1993 w sprawie Muys’en De Winter’s Bouw- en Aannemingsbedrijf BV (C-281/91). Zgodnie z nim odroczenie terminu płatności z tytułu nabytych towarów w zamian za wynagrodzenie,
co do zasady, powinno być traktowane jako udzielenie kredytu zwolnione z VAT. ETS uzasadnił ten pogląd koniecznością zapewnienia równego traktowania podatników.
Odmienna bowiem interpretacja powodowałaby, że nabywcy finansowani przez sprzedawcę musieliby zapłacić VAT od naliczonych odsetek, podczas gdy nabywcy finansujący się kredytem udzielonym przez bank lub inny podmiot takiego obowiązku by nie mieli, ponieważ usługa taka, jako usługa udzielania kredytu, podlegałaby zwolnieniu z VAT.
W związku z tym ETS uznał, że niezależnie czy finansującym jest sprzedawca czy podmiot trzeci, odsetki płacone przez nabywcę korzystają ze zwolnienia.
Komentowana interpretacja dotyczy jedynie odsetek należnych po dostawie towarów. Należałoby zauważyć, że zgodnie z wyrokiem ETS odsetki należne sprzedawcy od klienta z tytułu finansowania go do momentu dostawy towarów są elementem składowym ceny należnej z tytułu sprzedaży.
Jedynie odsetki należne za okres po dostawie towarów należy traktować jako wynagrodzenie za usługę finansowania kredytem kupieckim.
Autorka jest, konsultantką w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Czytaj również:
Zobacz serwis:
Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi finansowe i pośrednictwa finansowego
Zobacz poradnik: Zmiany w VAT w 2011 r.