- Kupuję od zagranicznych firm i osób prywatnych prawo do wykorzystania zdjęć z ich zasobów w produkowanych przeze mnie katalogach. Czy od należności, które płacę, muszę potrącać podatek dochodowy
? – pyta czytelnik.
Tak
, chyba że czytelnik otrzymał od zagranicznego dostawcy certyfikat rezydencji. Wówczas w ogóle nie pobierze podatku (gdy kontrahentem jest osoba fizyczna) albo pobierze go w niższej wysokości (gdy dostawcą jest osoba prawna).
Należności wypłacane podmiotom szwajcarskim bądź japońskim w ogóle nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, niezależnie od tego czy chodzi o osoby fizyczne czy prawne.
Bezpośrednio od osób fizycznych
Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium naszego kraju.
Od przychodów tych osób polski kontrahent musi co do zasady – jako płatnik – pobrać 20-procentowy ryczałt.
Wynika to z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT i ma zastosowanie do uzyskanych w Polsce przychodów m.in. z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6 – 9 tej ustawy, praw autorskich lub z praw pokrewnych.
Obowiązek pobrania podatku przez polskiego płatnika wynika z art. 41 ust. 4 oraz z art. 42 ust. 1 – 6 ustawy o PIT.
Zgodnie z tymi przepisami polski przedsiębiorca wypłacający należności osobie fizycznej mieszkającej za granicą powinien:
- pobrać zryczałtowany podatek dochodowy i przekazać go do 20 dnia następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swego miejsca zamieszkania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, to według siedziby lub miejsca prowadzenia działalności (gdy nie posiada siedziby),
- do końca stycznia następnego roku przesłać urzędowi skarbowemu deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR),
- do końca lutego następnego roku przesłać podatnikowi (zagranicznemu kontrahentowi) oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-1/IFT-1R.
Obowiązków tych (z wyjątkiem ostatniego dotyczącego wystawienia IFT-1/IFT-1R) nie ma, jeżeli polski odbiorca dostanie od swojego zagranicznego dostawcy certyfikat rezydencji potwierdzający jego miejsce zamieszkania w drugim państwie.
W większości dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jest bowiem przewidziane, że dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo innej działalności o samodzielnym charakterze, podlegają opodatkowaniu tylko w tym kraju (czyli w ogóle nie są one opodatkowane w Polsce, chyba że zagraniczny kontrahent miałby w Polsce stałą placówkę).
Wolny zawód obejmuje z reguły samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową, ale też samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów, dentystów i księgowych.
Od osób prawnych
Zasadniczo wypłaty należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, czyli m.in. z praw autorskich lub praw pokrewnych, są objęte 20-procentowym podatkiem.
Stawka podatku może być niższa (obecnie 5-procentowa), jeżeli spełnione są warunki wymienione w art. 21 ust. 3 ustawy o CIT (przede wszystkim dotyczące posiadania bezpośrednio nie mniej niż 25 proc. udziałów/akcji w kapitale kontrahenta nieprzerwanie przez okres dwóch lat).
Polski przedsiębiorca wypłacający należności licencyjne zagranicznej osobie prawnej powinien na podstawie art. 26 ustawy o CIT:
- w dniu wypłaty pobrać zryczałtowany podatek dochodowy,
- odprowadzić pobrany podatek do 7 dnia następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych,
- do końca pierwszego miesiąca roku następnego przesłać do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych roczne deklaracje CIT-10Z,
- do końca trzeciego miesiąca roku następnego po roku podatkowym, w którym dokonał wypłat, przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-2/IFT-2R.
Również w tym wypadku polski płatnik powinien jednak uwzględnić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie mamy tu do czynienia z wolnym zawodem ani z działalnością o samodzielnym charakterze, ale z udzieleniem prawa do użytkowania m.in. wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego.
Wiele umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje w tym zakresie niższą stawkę podatkową (10 proc. lub 5 proc.), ale są i takie, które – tak jak w odniesieniu do osób fizycznych – opodatkowują należności licencyjne z tytułu praw autorskich tylko w tym kraju, w którym otrzymujący należności ma siedzibę (np. umowy ze Szwajcarią i z Japonią).
Zastosowanie preferencji wynikających z umów jest jednak zawsze uzależnione od posiadania certyfikatu rezydencji.
Czytaj też:
Zobacz:
» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Przychody » Prawa majątkowe
» Podatki i księgi » Podatek od dochodów cudzoziemca » Certyfikat rezydencji
» Podatki i księgi » Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Obowiązki płatnika