- Czy od egzaminu na spawaczy powinniśmy naliczyć VAT?

Należy tu rozróżnić dwie sytuacje: egzamin (certyfikację) na spawaczy i szkolenie przygotowujące do tego egzaminu.

Certyfikacja spawaczy obejmuje m.in. organizację miejsca przeprowadzenia egzaminu, zapewnienie nadzoru nad jego przebiegiem oraz osób odpowiedzialnych za egzamin i uprawnionych egzaminatorów, zapewnienie materiałów i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu dla wszystkich jego uczestników czy wystawienie odpowiedniego certyfikatu poświadczającego zdobyte kwalifikacje.

Szkolenie ma natomiast przygotować do takiego egzaminu i często jest przeprowadzane przez podmiot inny niż ten, który go organizuje.

Jak zatem rozliczyć sam egzamin: objąć go zwolnieniem czy zastosować stawkę podstawową?

Zasadnicze znaczenie ma tu treść art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, który  zwalnia od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:

a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub

b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c) finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Wynika z tego, że o objęciu zwolnieniem decydują w omawianym przypadku de facto dwie przesłanki:

- szkolenie przekwalifikowuje uczestnika lub podnosi jego kwalifikacje oraz

- jest prowadzone w formach i na zasadach określonych w innych przepisach.

Pierwsza przesłanka jest bez wątpienia spełniona. Jeśli chodzi natomiast o odrębne przepisy, można przytoczyć tu rozporządzenie ministra gospodarki z 27 kwietnia 2000 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych, które mówi, że osoba wykonująca prace spawalnicze powinna legitymować się zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia lub świadectwem egzaminu spawacza.

Nie są w nim natomiast wyszczególnione zasady  czy tryb, w jakim te dokumenty mogą zostać uzyskane.

Szukając odrębnych przepisów, można co prawda wskazać na rozporządzenie  ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006  w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, z którego przepisów płynie wniosek, że dla skorzystania ze zwolnienia wystarczy zadbać, aby szkolenia miały formę wskazaną w rozporządzeniu (m.in. kurs lub seminarium) oraz  aby były właściwie udokumentowanie, jednak jego regulacje odnoszą się do samych szkoleń, a nie do przeprowadzania egzaminów.

Mając zatem na uwadze, że usługa edukacyjna, jaką jest certyfikacja spawacza, nie jest prowadzona w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, nie będzie  korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29a – c ustawy o VAT (jeśli dodatkowo szkolący nie ma akredytacji lub usługa nie jest finansowana ze środków publicznych). Powinna być zatem opodatkowana stawką podstawową 23 proc.

Potwierdzają to organy podatkowe (np. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 21 marca 2011, ITPP1/443-43/11/DM).

Autorka jest biegłym rewidentem, doradcą podatkowym w KDA spółce doradztwa podatkowego w Poznaniu

Czytaj też:

Czytaj więcej :

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi szkoleniowe i edukacyjne

» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Zobacz nasz poradnik:

» Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.