- Czy szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach w zakładzie pracy jest zwolnione z VAT?

Odpowiada Hanna Kozłowska, doradca podatkowy i biegły rewident w Kancelarii Doradców i Audytorów:

Kodeks pracy

wskazuje, że w każdym zakładzie powinny być osoby przeszkolone na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, które będą w stanie udzielić poszkodowanym natychmiastowej pomocy. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie jest zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy i nie posiada potrzebnych umiejętności w tym zakresie.

Szkolenie, które ma przygotować pracownika do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, jest bez wątpienia związane z bezpieczeństwem pracy.

Problem jednak polega na tym, że rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.) w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (czyli odrębne przepisy dotyczące szkoleń) posługuje się spójnikiem „i". Sugeruje to, że nie wystarczy, aby szkolenie dotyczyło bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Konieczne jest także, aby zawierało elementy odnoszące się również do higieny, co pozbawia szkoleń z zakresu pierwszej pomocy możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT. Co prawda podejście takie jest dość restrykcyjne, ale możliwe, że taką właśnie wykładnię będą stosować organy podatkowe.

Nie należy jednakże zapominać o regulacjach rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU nr 31, poz. 216), które również zawiera przepisy o formach i zasadach kształcenia zawodowego.

Ponieważ szkolenia z pierwszej pomocy są co do zasady związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, dla objęcia ich zwolnieniem na podstawie tego aktu wystarczy zapewnienie im odpowiedniej formy (m.in. kursu lub seminarium) oraz właściwe udokumentowanie.