„Rzeczpospolita” dotarła do zadań dla urzędów kontroli skarbowej na 2011 r. Według naszej informacji wiceminister finansów i generalny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz zatwierdził je w miniony piątek, ale zanim trafią do dyrektorów 16 UKS w kraju, mogą jeszcze nieco zostać zmodyfikowane.

W polu zwiększonego zainteresowania kontroli skarbowej będzie – jak co roku – rzetelność i prawidłowość rozliczeń z fiskusem. [b]Na cenzurowanym będą podatnicy akcyzy, zwłaszcza zajmujący się obrotem paliwami, oraz VAT[/b]. Skarbówka nie tylko sprawdzi firmy działające na rynkach międzynarodowych, ale i te, których działalność ogranicza się do terenu naszego kraju.

Inspektorzy tropić będą osoby uzyskujące lewe dochody. [b]Ich uwagi nie ujdzie też handel w Internecie. Priorytetem stanie się ujawnianie niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej[/b].

Na liście zadań figuruje jeszcze nadzór nad prawidłowością wykorzystywania środków publicznych oraz gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, prowadzenie e-kontroli oraz wykrywanie i zwalczanie – przy współudziale innych organów – nieprawidłowości w kontroli skarbowej.

Według Ministerstwa Finansów skarbówka ma śledzić nieustanną ewolucję kontrolowanego środowiska i realizować nowe wyzwania kontrolne. Ma przy tym być elastyczna, analizować swoje działania i dostarczać informacji pozwalających na dalsze uszczelnianie systemu podatkowego.

– Patrząc na publikowane co roku zadania dla urzędów kontroli skarbowej, trudno nie odnieść wrażenia, że liczy się efekt, a ten można osiągnąć różnymi metodami. Stawiane skarbówce cele nie są sprzeczne z ustawą, ale brakuje szczegółowych wytycznych określających sposób, w jaki mają być osiągnięte. Szkoda, że nie ma w nich mowy także o odpowiedzialności za całość prowadzonych postępowań, i to z myślą o wszystkich instancjach – ocenia Ireneusz Krawczyk, radca prawny, partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

– Z pewnością ważne jest zaliczenie do najistotniejszych zadań dyrektorów urzędów kontroli skarbowej podwyższania kwalifikacji zawodowych kadry kontrolerskiej – uważa z kolei Rafał Mikulski, adwokat w MDDP Sobońska Olkiewicz. Według niego pozwala to mieć nadzieję, iż podnoszenie kwalifikacji wpłynie w szczególności na jakość postępowań przygotowawczych w sprawach karnych skarbowych. – Jest to jedno z działań mających na celu skuteczne wykonywanie zadań kontroli skarbowej, które ministerstwo planuje zintensyfikować w 2011 r. – dodaje mecenas Mikulski.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki[mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]