Przyjęcie ma związek z działalnością firmy, ponieważ służy utrzymaniu dobrej atmosfery wśród pracowników. Z polskich przepisów wynika, że to wystarczy, aby nie płacić VAT.

Opodatkowane jest bowiem nieodpłatne przekazanie towarów i świadczenie usług na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem. Oczywiście tylko wówczas, gdy przy ich nabyciu można było odliczyć podatek naliczony.

[srodtytul]Prawo do odliczenia[/srodtytul]

Aby więc opodatkować taką czynność, muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszy to prawo do odliczenia.

[b]Czy można odliczyć VAT przy zakupie produktów spożywczych służących do przygotowania wigilijnej imprezy?[/b][b] Tak,[/b] jeśli zakupy są związane z prowadzoną przez firmę opodatkowaną działalnością. Jak podkreśliła Izba Skarbowa w Katowicach (interpretacja nr IBPP2/443-571/09/RSz), związek ten może być także pośredni. Tak właśnie jak w wypadku zakupów artykułów spożywczych przeznaczonych na spotkanie opłatkowe.

– Podobnie będzie, jeśli wigilię organizuje firma zewnętrzna. Prawo do odliczenia przysługuje bowiem także w razie nabycia usługi kateringowej – mówi Wiktoria Cieślikowska, doradca podatkowy w kancelarii Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. – Nie odliczymy natomiast VAT, korzystając z usługi gastronomicznej, czyli zapraszając załogę na przyjęcie wigilijne do restauracji.

[srodtytul]Integracja pracowników[/srodtytul]

Czy prawo do odliczenia powoduje, że automatycznie musimy wykazać VAT należny przy przekazywaniu towarów (usług) na świąteczną imprezę? Nie, ponieważ nie jest spełniony drugi warunek – brak związku z działalnością. Co na to fiskus?

– Generalnie urzędy skarbowe uważają, że trzeba opodatkować wszystkie nieodpłatne przekazania niezależnie od tego, czy są związane z działalnością czy też nie – mówi Wiktoria Cieślikowska. – Z orzecznictwa wynika jednak, że obciążone VAT powinny być tylko te drugie, czyli niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Ponieważ firma organizuje wigilię po to, aby zintegrować pracowników, nie powinna płacić VAT.

Potwierdzają to niektóre organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr 1401/PH-II/ 4407/14-37/DB/PV-II) i w Poznaniu (nr ILPP1/443-124/09-5/BD) podkreślono, że skoro celem spotkania jest integrowanie oraz motywowanie uczestników, to jest ono związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Nie podlega więc opodatkowaniu, mimo że podczas nabycia towarów i usług związanych z imprezą firma miała prawo do odliczenia VAT.

[srodtytul]Będą zmiany[/srodtytul]

W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie nowelizacji ustawy o VAT (ma wejść w życie 1 lutego 2011 r.) proponuje się, aby nieodpłatne przekazania były opodatkowane także wówczas, gdy są związane z działalnością.

Jego zdaniem ta zmiana ma wyeliminować wątpliwości interpretacyjne. Fiskus odwołuje się bowiem do dyrektywy i argumentuje, że opodatkowane są wszystkie nieodpłatne przekazania. Tymczasem orzecznictwo sądowe mówi, że nie wolno używać unijnych przepisów przeciwko podatnikowi, gdy państwo nieprawidłowo je implementowało.

[i] [b]Podstawa prawna:[/b]

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link][/i]

[ramka][b]Opinia:

Elżbieta Choina-Łucjan, doradca podatkowy, starszy menedżer w Ernst & Young[/b]

Nie ma podstaw do opodatkowywania VAT wigilijnego przyjęcia. Przede wszystkim dlatego, że podczas imprezy świątecznej nie dochodzi do faktycznego przekazania towarów i usług. Są one po prostu zużywane na potrzeby wewnętrzne firmy. Jeśli jednak ten argument nie przekona fiskusa, to pozostaje nam wykazanie, że organizacja przyjęcia ma związek z prowadzoną przez pracodawcę działalnością. Nie powinno być z tym problemów, gdyż spotkanie świąteczne integruje i motywuje załogę. Poza tym jest już tak wpisane w naszą tradycję, że traktowane jest niemal jako swoiste zobowiązanie pracodawcy.[/ramka]

[ramka][b]Czytaj także:

[/b][link=http://www.rp.pl/artykul/581698.html]Jaki podatek od imprezy wigilijnej[/link] [/ramka]

[b]Zobacz poradnik: [/b]

[link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]Zmiany w VAT w 2011 r.[/link]