Nowelizacja ustawy o VAT (DzU nr 226, poz. 1476) zmienia zakres zwolnienia z podatku usług edukacyjnych.

– Do końca roku zwolnione są usługi o określonym symbolu statystycznym – mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy. – Od 1 stycznia ważne będzie też, kto je świadczy i czy spełnia określone warunki. Ustawodawca dostosował nasze regulacje do unijnej dyrektywy, ale niewątpliwie powoduje to ograniczenie zwolnienia.

[srodtytul]Ograniczenie zwolnienia[/srodtytul]

Zwolnione z VAT będą m.in. usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w zakresie kształcenia i wychowania (np. szkoły podstawowe) oraz uczelnie – jeśli chodzi o kształcenie na poziomie wyższym. Ponadto usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym świadczone przez nauczycieli. Zwolnienie obejmie również nauczanie języków obcych.

Kolejna grupa nieopodatkowanych usług to kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe. Muszą być jednak prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację. Te wymagania nie muszą być spełnione wówczas, gdy kształcenie jest w całości finansowane ze środków publicznych.

[srodtytul]Co się opłaca[/srodtytul]

– Firmom, które prowadzą komercyjne szkolenia, trudno będzie skorzystać ze zwolnienia – tłumaczy Andrzej Nikończyk. – Uzyskanie akredytacji jest bowiem skomplikowanym i długim procesem. Poza tym przysługuje ona tylko na dany pakiet szkoleń. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest wystąpienie z wnioskiem o wpis do ewidencji szkół i placówek oświatowych.

– Nie wszystkim firmom musi się jednak opłacać zwolnienie – dodaje ekspert. – Ponoszą bowiem spore wydatki, a nie mogą odliczyć VAT od zakupów. Ma to wpływ na cenę szkolenia, bo firma tak kalkuluje marżę, aby odzyskać ten nieodliczony VAT.

Zwolnienie obejmuje też w większości ściśle związane ze świadczeniem usług edukacyjnych dostawy towarów i usługi.

Poza tym przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT poszerza zakres zwolnienia dla usług edukacyjnych świadczonych przez uczelnie. Z ustawy o VAT wynika, że objęte nim będą usługi kształcenia na poziomie wyższym.

Rozporządzenie zwalnia z VAT również inne usługi kształcenia.

[ramka][b]Komentuje Hanna Kozłowska, doradca podatkowy w Kancelarii Doradców i Audytorów[/b]

Zwolnienie będzie przysługiwało m.in. firmom, które uzyskały akredytację kuratora oświaty. Akredytacja nie jest obowiązkowa, tak więc firma – występując z wnioskiem lub nie – w praktyce może sama zadecydować o sposobie rozliczenia VAT. Generalnie, jeśli odbiorcą usług szkoleniowych jest biznes, to bardziej opłacalne będzie ich opodatkowanie. Nabywcy odliczą bowiem VAT z faktury i cena szkolenia będzie dla nich niższa. Zwolnienie może być korzystniejsze, gdy świadczymy usługi na rzecz konsumentów, którzy nie są podatnikami VAT, albo dla instytucji zwolnionych (np. banki). Im nie przysługuje odliczenie, tak że lepiej, aby cena była bez VAT. [/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]

[ramka][b]Czytaj także:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/214548,571906-Ostroznie-z-odliczeniem-VAT-od-edukacji-.html]Ostrożnie z odliczeniem VAT od edukacji[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/214548,557987-Edukacja-nie-zawsze-bez-VAT.html]Nie wszystkie usługi edukacyjne będą nadal zwolnione z podatku[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/214548,569124-Jedno-zwolnienie-w-VAT-mozna-zastapic-drugim.html] Jedno zwolnienie można zastąpić drugim[/link][/ramka]

[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]więcej o zmianach w VAT w 2011 roku[/link][/b][/ramka]