Obniżona stawka VAT tylko na szafy, których nie można przestawić - interpretacja podatkowa

Trwała zabudowa w domach czy mieszkaniach to usługa modernizacji opodatkowana 8-proc. VAT. Chodzi o meble, które po demontażu nie nadają się już do użytku.

Aktualizacja: 02.06.2020 07:39 Publikacja: 02.06.2020 07:24

Obniżona stawka VAT tylko na szafy, których nie można przestawić - interpretacja podatkowa

Foto: www.sxc.hu

Minister finansów zmienił po sześciu latach interpretację ogólną w sprawie obniżonej stawki VAT na zabudowę wnękową w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Uwzględnia w niej ukształtowaną w ostatnich latach linię orzeczniczą Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zgodnie z tą interpretacją o zastosowaniu stawki 8 proc. VAT decyduje stopień konstrukcyjnego połączenia mebli ze ścianami budynku.

W interpretacji podano przykład, kiedy możliwe jest zastosowanie obniżonej stawki podatku. Chodzi o wykonaną na zamówienie szafę wnękową z płyt meblowych dociętych na konkretny wymiar (np. laminowanych, MDF, HDF, OSB), umieszczoną w przeznaczonej do tego celu wnęce. W omówionym przykładzie montaż następuje za pomocą kołków i wkrętów, a funkcja szafy opiera się na elementach konstrukcyjnych domu czy mieszkania, z wykorzystaniem tylnej i bocznych ścian wnęki jako ścian montowanego mebla. Po demontażu taka szafa jest niezdatna do użytku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów