Reklama
Rozwiń

Obniżona stawka VAT tylko na szafy, których nie można przestawić - interpretacja podatkowa

Trwała zabudowa w domach czy mieszkaniach to usługa modernizacji opodatkowana 8-proc. VAT. Chodzi o meble, które po demontażu nie nadają się już do użytku.

Aktualizacja: 02.06.2020 07:39 Publikacja: 02.06.2020 07:24

Obniżona stawka VAT tylko na szafy, których nie można przestawić - interpretacja podatkowa

Foto: www.sxc.hu

Minister finansów zmienił po sześciu latach interpretację ogólną w sprawie obniżonej stawki VAT na zabudowę wnękową w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Uwzględnia w niej ukształtowaną w ostatnich latach linię orzeczniczą Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zgodnie z tą interpretacją o zastosowaniu stawki 8 proc. VAT decyduje stopień konstrukcyjnego połączenia mebli ze ścianami budynku.

W interpretacji podano przykład, kiedy możliwe jest zastosowanie obniżonej stawki podatku. Chodzi o wykonaną na zamówienie szafę wnękową z płyt meblowych dociętych na konkretny wymiar (np. laminowanych, MDF, HDF, OSB), umieszczoną w przeznaczonej do tego celu wnęce. W omówionym przykładzie montaż następuje za pomocą kołków i wkrętów, a funkcja szafy opiera się na elementach konstrukcyjnych domu czy mieszkania, z wykorzystaniem tylnej i bocznych ścian wnęki jako ścian montowanego mebla. Po demontażu taka szafa jest niezdatna do użytku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?