Nikt nie ma do końca pewności, jakie zajdą zmiany w opodatkowaniu VAT i od kiedy zaczną one obowiązywać. Założenie wszystkich projektów nowelizacji ustawy o VAT jest takie, że zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r. Powstaje więc pytanie, dlaczego Ministerstwo Finansów nie umieściło ich w jednym akcie prawnym. Każdy z projektów jest obecnie na innym etapie prac legislacyjnych.
Najbardziej zaawansowane są prace nad uchwaloną 29 października 2010 r. ustawą zmieniającą klasyfikacje statystyczne do celów podatku VAT, która czeka już tylko na podpis prezydenta.
Po poprawkach Senatu wróci teraz do Sejmu ustawa okołobudżetowa przewidująca m.in. podwyżki stawek VAT z 7 do 8 proc. i z 22 do 23 proc., również uchwalona 29 października.
Z kolei projekt, który reguluje m.in. handel złomem i odpłatne świadczenie usług, został przyjęty przez rząd dopiero 3 listopada i musi jeszcze przejść przez parlament.
Dopiero wczoraj na stronach Ministerstwa Finansów pojawił się długo oczekiwany [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/projekt_ustawy_z_15.11.10_ustawy_o_samochodach_z_kratk.pdf]projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym dotyczący między innymi tzw. samochodów z kratką[/link].
Zakłada on czasowe ograniczenie pozytywnych skutków [b]wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie spółki Magoora (sygn. C-414/07)[/b].
W efekcie [b]zamiast 100 proc. VAT zawartego w cenie auta z kratką, firmy będą mogły odzyskać tylko 60 proc., ale nie więcej niż 6 tys. zł naliczonego VAT[/b].
Potrzeba jeszcze około miesiąca na rozpatrzenie tego projektu przez Sejm w trzech czytaniach i rozważanie przez Senat. Następnie musi być podpisany przez prezydenta i ogłoszony w Dzienniku Ustaw. Można się więc domyślać, że okres vacatio legis będzie w tym wypadku bardzo krótki.
Co prawda o tym, że ministerstwo zamierza czasowo ograniczyć pozytywne skutki wyroku luksemburskiego Trybunału w sprawie Magoora, wiadomo już od kilku miesięcy, jednakże dotychczas przedsiębiorcy znali jedynie skomplikowane założenia zmian w ustawie. Nie było natomiast pewności, kiedy resort przygotuje właściwy projekt i czy zdąży on wejść w życie z nowym rokiem.
To bardzo niepokojące, że tak wiele istotnych zmian wprowadzanych jest ze zbyt krótkim vacatio legis. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu zmiany takie jak wprowadzenie ograniczenia odliczalności VAT czy też zmiana stawek opodatkowania mogłyby być wykorzystane jako siła napędowa gospodarki. Podatnicy w obawie przed zwiększeniem obciążeń podatkowych wcześniej dokonaliby wielu planowanych na później zakupów. Polska mogłaby wzorować się w tym zakresie na Wielkiej Brytanii, w której również zwiększą się stawki VAT, ale przepisy ogłoszono aż sześć miesięcy przed planowanymi zmianami, właśnie – jak się wydaje – w celu osiągnięcia takiego efektu.
[i]Autorka jest prawnikiem w departamencie prawa podatkowego Kancelarii Grynhoff Woźny Wspólnicy[/i]
[ramka][b]O zmianach w VAT czytaj w poradniku [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]Zmiany w VAT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]