Dotyczy to podatników realizujących sprzedaż mieszaną, tj. wykonujących zarówno czynności dające prawo do odliczenia VAT naliczonego, jak i niedające takiego prawa (np. zwolnione z VAT usługi finansowe).
Zmiany wynikają z projektu nowelizacji ustawy o VAT z 14 października 2010 r., który nie trafił jeszcze do Sejmu. Niemniej wejście w życie tej nowelizacji jest planowane na 1 stycznia 2011 r.
Zgodnie z obecnymi przepisami podatnicy, u których występuje sprzedaż mieszana, mają prawo do odliczenia całej kwoty VAT naliczonego, w sytuacji gdy współczynnik obliczony na bazie ubiegłorocznej sprzedaży przekroczył 98 proc. (chodzi o udział obrotu dającego prawo do odliczenia w całkowitym obrocie).
Zasada ta ma być utrzymana, jednak pod dodatkowym warunkiem: kwota podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu wynikająca z zastosowania współczynnika będzie mniejsza niż 500 zł.
Wprowadzenie tego ograniczenia może w praktyce drastycznie zmniejszyć zastosowanie wspomnianego uproszczenia. Co więcej może oznaczać, że współczynnik będą musieli stosować podatnicy, którzy dotychczas w ogóle tego nie robili z uwagi na znikomą wartość czynności zwolnionych czy niepodlegających VAT.
Co prawda projekt nowelizacji daje ministrowi finansów prawo do określenia w drodze rozporządzenia przypadków, kiedy po przekroczeniu wartości współczynnika 98 proc. możliwe będzie odliczenie 100 proc. VAT naliczonego bez względu na wysokość kwoty tego podatku, jednak na tym etapie trudno przewidzieć, czy i w jaki sposób minister skorzysta z tej delegacji.
Jednocześnie projekt nowelizacji uchyla przewidziane dotychczas ograniczenie, polegające na tym, że podatnicy nie mają wcale prawa do odliczenia VAT naliczonego, w sytuacji gdy współczynnik obliczony na bazie ubiegłorocznej sprzedaży nie przekroczył 2 proc.
Co więcej korekta VAT naliczonego dokonywana po zakończeniu roku podatkowego z zastosowaniem współczynnika wyliczonego dla danego roku byłaby możliwa bez względu na wysokość różnicy między proporcją ustaloną za dany rok i rok poprzedni (obecnie korekty tej nie dokonuje się, gdy różnica ta nie przekracza 2 pkt proc.).
Likwidacja tych ograniczeń jest dość korzystna dla branży finansowo-ubezpieczeniowej, bo w przypadku przedsiębiorców z tego sektora nawet niewielkie zmiany współczynnika przekładają się na realne kwoty oszczędności podatkowych.