Krąg podmiotów, które zgodnie z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893 ]ustawy o CIT[/link] mogą – po spełnieniu określonych warunków – korzystać ze zwolnienia z podatku od dywidendy, jest ograniczony (zwolnienie obejmuje m.in. spółki kapitałowe z siedzibą w państwach członkowskich UE i Konfederacji Szwajcarskiej).
[srodtytul]Kto jest uprawniony[/srodtytul]
Może się jednak zdarzyć, że – np. na skutek cesji wierzytelności z tytułu dywidendy – między dniem podjęcia uchwały o podziale zysku spółki a dniem faktycznej wypłaty dywidendy zmieni się podmiot uprawniony.
Pojawia się wówczas wątpliwość, kto powinien spełniać warunki do objęcia zwolnieniem z podatku: ten, kto był wspólnikiem na dzień podjęcia uchwały o podziale zysku, czy też ten, kto faktycznie otrzymuje dywidendę.
Może to mieć szczególne znaczenie, gdy wspólnik, który na dzień podjęcia uchwały o podziale zysku był uprawniony do otrzymania dywidendy, nie spełniał warunków do zastosowania zwolnienia z podatku, natomiast w stosunku do podmiotu, któremu dywidenda jest faktycznie wypłacana, zwolnienie może być zastosowane.
[ramka][b]Przykład[/b]
20 maja 2010 r. zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o przeznaczeniu zysku spółki A do podziału między wspólników. Na dzień podjęcia tej uchwały udziały w A przysługiwały w równych częściach osobie fizycznej i spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze (przy czym wspólnik z siedzibą na Cyprze spełniał warunki dla zastosowania zwolnienia z podatku od dywidendy).
31 maja 2010 r. osoba fizyczna scedowała wierzytelność z tytułu dywidendy na drugiego ze wspólników (spółkę kapitałową z siedzibą na Cyprze). Spółka A wypłaciła dywidendę 2 czerwca 2010 r.[/ramka]
[srodtytul]Co mówi przepis[/srodtytul]
Wydaje się, że literalne brzmienie art. 22 ust. 4 ustawy CIT wiąże prawo do zastosowania zwolnienia z podatku raczej z faktyczną wypłatą dywidendy aniżeli z powstaniem uprawnienia do jej otrzymania. Zgodnie z powołanym przepisem zwalnia się z CIT przychody z tytułu dywidendy, jeżeli podmiot „wypłacający dywidendę” i podmiot „uzyskujący przychody z tytułu dywidendy” spełniają określone warunki.
Co więcej, przychód z tytułu dywidendy powstaje na zasadzie kasowej, tzn. w momencie faktycznej wypłaty. W konsekwencji można argumentować, że warunki do objęcia zwolnieniem z podatku od dywidendy powinien spełniać podmiot, na rzecz którego jest ona faktycznie wypłacana.
Oznaczałoby to, że w naszym przykładzie cała kwota dywidendy wypłaconej przez spółkę A mogłaby korzystać ze zwolnienia z CIT.
[srodtytul]Profiskalne interpretacje[/srodtytul]
Jednak w interpretacjach organów podatkowych [b](zob. np. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 6 października 2009 r., IPPB5/ 423-420/09-2/PS)[/b] i orzecznictwie sądów administracyjnych (np. nieprawomocny[b] wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 maja 2010 r., III SA/Wa 2117/09)[/b] prezentowane jest stanowisko odmienne.
Uprawnionym do dywidendy jest wyłącznie ten, kto był wspólnikiem na dzień podjęcia uchwały o podziale zysku, a późniejsza cesja wierzytelności z tytułu dywidendy nie wpływa na zmianę podmiotu uprawnionego do dywidendy.
W konsekwencji warunki do objęcia zwolnieniem z podatku od dywidendy musi spełniać ta osoba, która była wspólnikiem na dzień podjęcia uchwały o przeznaczeniu zysku. Przy takim podejściu – wracając do naszego przykładu – dywidenda, w części przypadającej osobie fizycznej, nie będzie korzystać ze zwolnienia z podatku.
[i]Autorka jest doradcą podatkowym w Sendero Tax & Legal[/i]