[b]Siostra czytelniczki po wielu latach pracy we Francji uzyskała tam emeryturę. Teraz zamierza przenieść się na stałe do Polski. Ma obywatelstwo polskie. Pyta, czy podatek od tej emerytury będzie płacić w Polsce, a jeśli tak, to wedle jakich zasad.[/b]

Jeśli zamieszka w Polsce, świadczenie to będzie opodatkowane tylko tutaj. Należy się od niego podatek obliczany według tych samych zasad co od polskich emerytur, tj. według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc.

W myśl bowiem art. 18 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73192]umowy między Polską a Francją w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu (DzU z 1977 r. nr 1, poz. 5)[/link] renty, emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniego zatrudnienia wypłacane osobie zamieszkałej w jednym z umawiających się państw (tj. we Francji albo w Polsce) podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie. Jeśli więc podatek będzie płacony w Polsce, nie będzie już pobierany we Francji.

[srodtytul]Zaliczki co miesiąc[/srodtytul]

Jeśli emeryturę osoba taka będzie otrzymywać za pośrednictwem np. banku czy innej instytucji, to bank czy ta instytucja, jako płatnik, obowiązany jest do potrącania miesięcznej zaliczki na podatek wedle tych samych zasad co od emerytur i rent z FUS lub KRUS. Zaliczkę pobiera w walucie obcej.

Podatnik otrzymujący emeryturę czy rentę z zagranicy może wpłacić ją płatnikowi w złotych (art. 35 ust. 3a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=03A2A1A47949A24C83ACE651215EB67B?id=346580]ustawy o PIT[/link]). Nie ma to dziś większego sensu, skoro kurs wolnorynkowy walut obcych nie różni się od oficjalnego.

[srodtytul]Z prawem do ulg [/srodtytul]

Jeśliby jednak uprawniony do emerytury z Francji pobierał ją bez pośrednictwa płatnika, musiałby sam obliczać zaliczki, stosując zawsze stawkę 18 proc., chyba że uzna za stosowne płacić ją wedle wyższej stawki (art. 44 ust. 1a pkt 3 oraz ust. 3a ustawy o PIT).

Zaliczkę od emerytury otrzymanej w danym miesiącu wpłaca się do 20. dnia miesiąca następnego w urzędzie skarbowym właściwym wedle swego miejsca zamieszkania. Wolno ją pomniejszyć o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli emeryt korzysta z usług banku, to emeryturę otrzymywaną w walutach obcych przelicza się na potrzeby ustalania podatku według kursów z dnia otrzymania lub postawienia tych środków do jego dyspozycji, ogłoszonych przez ten bank i mających zastosowanie podczas kupna walut. Jeśli podatnik nie korzysta z usług banku albo bank ten stosuje różne kursy i nie jest możliwe zastosowanie kursu wskazanego w poprzednim zdaniu, to do jej przeliczania bierze się kurs średni walut obcych z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego uzyskanie tego przychodu ogłoszonego przez NBP (art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o PIT). [b]Te zasady obowiązują zarówno bank czy inną instytucję wypłacającą emeryturę, jak i emeryta, który musi sam wpłacać zaliczkę.[/b]

Po zakończeniu roku podatkowego trzeba złożyć zeznanie. Jednakże emeryt pobierający świadczenie z zagranicy za pośrednictwem płatnika może, składając stosowne oświadczenie do 10 stycznia następnego roku, zobowiązać go do wyręczenia go w tym.

Nie jest to możliwe, jeśli przez część roku płacił podatek od emerytury we Francji, a przez część w Polsce.

Opodatkowanie emerytury w Polsce oznacza, że nie wchodzą w rachubę ulgi i zwolnienia obowiązujące we Francji, za to emeryt może korzystać z – nielicznych już niestety – polskich ulg podatkowych.

[ramka][b]Decyduje umowa międzynarodowa[/b]

- Dla upewnienia się, jak po przeniesieniu się do Polski będzie opodatkowana emerytura zagraniczna, trzeba każdorazowo sięgnąć do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z danym państwem.

- W większości tych umów ustalono takie zasady, jak przedstawione w odniesieniu do emerytury z Francji.

- Niektóre umowy przewidują jednak opodatkowanie w obu państwach z zaliczeniem na poczet podatku należnego w państwie stałego pobytu podatku pobranego w kraju, z którego emeryt pochodzi (dotyczy to np. Kanady).

- Czasem umowy przewidują, że emerytury z tytułu pełnienia funkcji publicznych są opodatkowane tylko w państwie, z którego są przekazywane.[/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=i.lewandowska@rp.pl]i.lewandowska@rp.pl[/mail]