[b]– Nasza spółka, na podstawie umowy ze spółką zagraniczną (z siedzibą w Unii Europejskiej) świadczy usługi pośrednictwa polegające na pozyskiwaniu przedsiębiorców z Polski do występowania w roli wystawców na targach organizowanych przez zagranicznego kontrahenta na terenie UE.

W zakres naszych usług wchodzi m.in. dokonywanie rejestracji wystawców polskich na targach zagranicznych oraz bieżące kontakty z wystawcami. Wykonane usługi, jak wynajem powierzchni wystawienniczej czy zabudowa stoisk, są fakturowane przez spółkę zagraniczną na rzecz naszej spółki, my z kolei obciążamy identycznymi kwotami polskich wystawców.

Za swoje usługi wystawiamy zagranicznemu kontrahentowi fakturę VAT na kwotę umówionej prowizji. Czy takie usługi będą opodatkowane VAT w Polsce, czy w kraju kontrahenta z UE?[/b] – pyta czytelnik .

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 28b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link], gdy usługobiorcą jest podatnik VAT, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługobiorca ten posiada siedzibę. Określając więc miejsce świadczenia (i zarazem opodatkowania) opisanych wyżej usług, należy rozważyć:

- kto jest usługobiorcą usługi wykonywanej przez spółkę czytelnika i

- czy usługi są wykonywane na rzecz podatnika?

Dopiero odpowiedź na te pytania pozwoli jednoznacznie określić miejsce świadczenia. Jeżeli więc usługi świadczone przez polską spółkę zostaną sklasyfikowane jako doradztwo gospodarcze świadczone na rzecz polskich kontrahentów, to należy je opodatkować w kraju.

Jeżeli natomiast odbiorcą usług spółki jest podmiot zagraniczny, wówczas należy jeszcze sprawdzić, czy jest on podatnikiem (o sprawdzaniu numeru VAT kontrahenta zagranicznego na przykładzie Rumunii pisałam 26 sierpnia br.). Gdy usługi spółki będą wykonywane na rzecz zagranicznego podatnika z UE, to znając numer VAT UE kontrahenta, spółka może wystawić fakturę z odpowiednią adnotacją, że usługi te są opodatkowane na terytorium innego państwa.

Wątpliwości co do klasyfikacji tego typu usług były już wcześniej, przed zmianą ustawy o VAT dotyczącą miejsca świadczenia usług.

[b]Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu w interpretacji z 14 maja 2007 r. (ZP/443-25/2/07)[/b] orzekł, że usługi pośrednictwa w organizacji targów i wystaw w Rumunii podlegają VAT w tym kraju. Jednak to do podatnika należy prawidłowa klasyfikacja świadczonych usług.

„W przypadku zatem, gdy spółka świadczy w imieniu i na rzecz kontrahenta rumuńskiego usługę pośrednictwa w zawieraniu umów o świadczenie usług organizowania wystaw, targów i kongresów, której miejscem opodatkowania jest terytorium Rumunii, i z tego tytułu, na podstawie zawartej umowy wystawia kontrahentowi faktury VAT, zawierające prowizję spółki, to usługa pośrednictwa będzie podlegała opodatkowaniu na terytorium Rumunii”.

Jednocześnie naczelnik zastrzegł, że interpretując prawo podatkowe, nie ma obowiązku przyporządkowywać usług wykonywanych przez podatnika do odpowiedniego grupowania PKWiU ani oceniać trafności tego grupowania. Ocenił podatkową kwalifikację usług pośrednictwa w świadczeniu kompleksowej usługi organizowania wystaw, opierając się na klasyfikacji dokonanej przez podatnika.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym[/i]

[ramka][b]Czytaj więcej o:[/b]

[link=http://www.rp.pl/temat/429766.html]- miejscu opodatkowania usług[/link]

[link=http://www.rp.pl/temat/170030.html]- opodatkowaniu usług pośrednictwa[/link] [/ramka]