Reklama
Rozwiń

Skutki podatkowe pracy zdalnej dla pracodawcy i pracownika

Przy rozpatrywaniu skutków podatkowych związanych z pracą zdalną, wprowadzoną w wielu firmach w związku z panującą epidemią, pomocna może być praktyka dotycząca przychodów i kosztów związanych z telepracą.

Publikacja: 19.05.2020 18:45

Skutki podatkowe pracy zdalnej dla pracodawcy i pracownika

Foto: Adobe Stock

Od 8 marca 2020 r., w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania.

Ustawa COVID-19 w sposób lakoniczny uregulowała kwestię możliwości pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracy zdalnej. W zadecydowanej większości przypadków praca zdalna oznaczać będzie pracę za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zbliża się zatem swym charakterem do telepracy, ale nią nie jest (chyba, że dokonana byłaby odpowiednia zmiana umowy o pracę). Ustawa COVID nie odsyłała także do odpowiedniego stosowania przepisów o telepracy (zob. art. 67

Pozostało jeszcze 97% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0