Zgodnie z art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Niewątpliwie dodatkowe usługi medyczne opłacane przez pracodawców na rzecz pracowników są związane z osiąganymi przez firmę przychodami.
Przykładowo dodatkowe szczepienia przeciwko grypie pozwolą na zmniejszenie absencji pracowników w okresie jesienno-zimowym. Jak czytamy w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 listopada 2009 r. (ILPB3/423-645/09-2/DS): [/b]„Wydatki ponoszone przez spółkę na zapewnienie pracownikom opieki medycznej mogą mieć wpływ na efektywność wykonanej pracy. Zatem wydatki te uznać należy za związane w sposób pośredni z uzyskiwanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej”.
Kwestią sporną jest kwalifikacja wydatków na tzw. rodzinne pakiety opieki medycznej. Organy podatkowe przyjmują, że wydatków na świadczenia medyczne dla członków rodzin pracowników w żaden sposób nie da się powiązać z osiąganym przez pracodawcę przychodem. Nie są oni pracownikami spółki, a zatem tych wydatków nie można traktować jako kosztów pracowniczych. Takie stanowisko potwierdza [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 23 czerwca 2008 r. (IP-PB3-423-657/08-2/GJ).[/b]
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych otrzymanie pakietu medycznego przez pracownika powoduje, że pracodawca powinien dodać do przychodu pracownika wartość bezpłatnych świadczeń medycznych. Jest to bowiem przychód z pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A9DED2C28407263C2C3A694028581CE?id=346580]ustawy o PIT[/link].
Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, zwolnione od podatku są jedynie świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (patrz też tekst [link=http://www.rp.pl/artykul/464533.html]"Rabat zmniejszy przychód i obrót "[/link]).
Uzyskiwany przez pracownika przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń medycznych stanowi również podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a także zdrowotne.
Ewidencja księgowa wydatków na dobrowolne świadczenia medyczne dla pracowników przedstawia się następująco:
[b]1. Faktura VAT za usługi medyczne [/b]
[b]Wn[/b] konto 40 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”
[b]Ma[/b] konto 20 „Rozrachunki z dostawcami”
[b]2. Zaksięgowanie składek należnych na ubezpieczenie społeczne i podatku dochodowego z tytułu opodatkowania dodatkowego pakietu medycznego[/b]
a) składki na ubezpieczenia społeczne pracownika
[b]Wn[/b] konto 23 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
[b]Ma[/b] konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne”
b) składki na ubezpieczenie zdrowotne
[b]Wn[/b] konto 23 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
[b]Ma[/b] konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne”
c) zaliczka na podatek dochodowy
[b]Wn[/b] konto 23 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
[b]Ma[/b] konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne”
d) składki na ubezpieczenia społeczne obciążające pracodawcę oraz składki na FP i FGŚP
[b]Wn[/b] konto 40 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”
[b]Ma[/b] konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne”
[i]Autorka jest konsultantką w Departamencie Outsourcingu Rachunkowości Grant Thornton Frąckowiak sp. z o.o.[/i]