W tym roku ma na to czas do 1 marca (bo ostatni dzień lutego to niedziela).
[srodtytul]Kto sporządza [/srodtytul]
Podmioty, które w 2009 r. dokonały wypłaty należności lub świadczeń z tzw. innych źródeł lub kapitałów pieniężnych, od których nie były zobowiązane pobrać zaliczki lub podatku zryczałtowanego, muszą sporządzić dla podatnika imienną informację PIT-8C. Trzeba ją przesłać zarówno podatnikowi, jak i urzędowi skarbowemu.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 42a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] informację muszą przygotować osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 (przychody z innych źródeł), z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, 52 i 52a (zwolnionych od podatku dochodowego na podstawie ustawy o PIT) oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek, lub zryczałtowanego podatku dochodowego.
Wynika z tego, że obowiązkiem sporządzenia PIT-8C są objęte m.in. firmy przekazujące świadczenia o charakterze reklamowo-promocyjnym na rzecz osób, które nie są z nimi związane stosunkiem pracy czy stosunkiem cywilnoprawnym.
Z kolei art. 39 ust. 3 ustawy o PIT mówi o obowiązkach informacyjnych podmiotów wypłacających niektóre dochody z kapitałów pieniężnych (są to np. biura maklerskie informujące o dochodach z odpłatnego zbycia papierów wartościowych).
[srodtytul]Dla kogo[/srodtytul]
Informacja PIT-8C może dotyczyć zarówno rezydentów, jak i nierezydentów, jeśli otrzymali w ubiegłym roku przychody, od których firma dokonująca im wypłaty lub przekazująca świadczenia nie była zobowiązana pobrać podatku, bo np. z daną osobą nie łączył jej ani stosunek pracy, ani umowa-zlecenie.
Jeśli świadczeniobiorca mieszka w Polsce, PIT-8C trzeba przekazać do urzędu skarbowego właściwego według jego miejsca zamieszkania. Jeśli nie ma miejsca zamieszkania (dla celów podatkowych) w Polsce, będzie to urząd skarbowy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Gdy firma wypełnia informację PIT-8C, powinna mieć niezbędne dane osoby, na rzecz której dokonała wypłaty bądź świadczenia. Chodzi o NIP, adres zamieszkania, informację o właściwym urzędzie skarbowym. Istotne jest również prawidłowe opisanie rodzaju przychodu (dochodu), aby w tym zakresie nie powstały żadne wątpliwości zarówno w urzędzie skarbowym, jak i u podatnika, który mógł nie spodziewać się otrzymania takiej informacji.
Informację należy sporządzić w trzech egzemplarzach: jeden dla podatnika, drugi dla urzędu skarbowego, a trzeci dla wystawiającego.
[b]Uwaga! [/b]Niewystawienie informacji PIT-8C przez przedsiębiorcę nie zwalnia podatnika ze złożenia zeznania rocznego.
[srodtytul]Otwarty katalog [/srodtytul]
Przedsiębiorcy często mają wątpliwości, co należy ująć w PIT-8C. Art. 42a ustawy o PIT nie określa, do jakich świadczeń odnosi się obowiązek sporządzenia tej informacji. Odwołuje się jedynie do art. 20 ust. 1, który mówi, że za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności:
- kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego,
- alimenty,
- stypendia,
- dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14,
- dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12 – 14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Przepis ten podaje zatem jedynie przykłady przychodów z innych źródeł. W związku z tym że katalog ten jest otwarty, przedsiębiorcy mogą mieć problemy z zakwalifikowaniem niektórych świadczeń. Muszą pamiętać, że w PIT-8C na pewno nie wpisujemy przychodów, które można zakwalifikować do takich źródeł, jak:
- stosunek pracy,
- działalność wykonywana osobiście,
- działalność gospodarcza,
- kapitały pieniężne.
Oczywiście w PIT-8C nie wpisujemy też świadczeń zwolnionych z PIT.
[srodtytul]Sprawdź interpretacje [/srodtytul]
Przy określaniu katalogu świadczeń wykazywanych w PIT-8C pomocne mogą okazać się wyjaśnienia organów podatkowych. Wynika z nich, że będzie to m.in.
- odszkodowanie z klauzuli konkurencyjnej wypłacone osobie, która była wcześniej zatrudniona nie na umowę o pracę, a na umowę cywilnoprawną,
- wartość kredytu bankowego spłaconego przez poręczyciela,
- wynagrodzenie członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej, którzy nie zawarli umów o pracę czy umów cywilnoprawnych,
- odsetki za zwłokę w wypłacie honorariów autorskich spadkodawcom,
- zasiłki chorobowe wypłacone zleceniobiorcom,
- wypłacony przez szkołę zwrot kosztów przejazdu rodzicom dziecka niepełnosprawnego.
[ramka][b]Odsetki i akcje[/b]
Przedsiębiorcy mają duże wątpliwości, jakie świadczenia wykazywać w informacji PIT-8C. Spójrzmy na niektóre interpretacje.
Sąd zasądził od spółki na rzecz powoda (byłego pracownika) odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.
Odszkodowanie wynikające z wyroku zostało wypłacone w całości wraz z odsetkami.
Jak stwierdziła [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 22 czerwca 2009 r. (IPPB4/415-246/09-2/JK)[/b], odsetki nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT.
Będą więc opodatkowane na zasadach ogólnych.
Zdaniem izby skarbowej płatnik zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania byłemu pracownikowi i urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego informacji o wysokości przychodu z tego tytułu, na formularzu PIT-8C. Jest to bowiem przychód z innych źródeł.
- W ramach przewidzianej w kodeksie spółek handlowych procedury przymusowego wykupu spółka akcyjna X nabyła od osób fizycznych akcje spółki Y.
Akcje te nie znajdują się w obrocie na rynku regulowanym (w szczególności nie są notowane na żadnej giełdzie papierów wartościowych). W transakcje nie było zaangażowane żadne biuro maklerskie. Spółka akcyjna X nie posiada udokumentowanych danych co do kosztów uzyskania przychodów, jakie przysługują osobom fizycznym z tytułu tej transakcji.
Nie wiedziała, czy musi sporządzić i przesłać im (oraz właściwym urzędom skarbowym) imienne informacje o wysokości osiągniętego dochodu (na formularzu PIT-8C).
Zdaniem Izby Skarbowej w Warszawie [b](interpretacja z 13 października 2008 r., IPPB1/415-842/08-2/EC)[/b] w związku z art. 39 ust. 3 ustawy o PIT spółka, która dokonała przymusowego wykupu akcji, będąca bezpośrednim nabywcą papierów wartościowych, w terminie do końca lutego następnego roku powinna przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca jego zamieszkania imienną informację PIT-8C. [/ramka]
[ramka][b]Gdzie wykazać[/b]
Rodzaj przychodu z tzw. innych źródeł i jego kwotę wpisujemy w części D informacji PIT-8C. W poz. 42 sumuje się wszystkie dokonane wypłaty.
Natomiast w części E wykazujemy informacje dotyczące przychodu, kosztów jego uzyskania oraz dochód lub stratę, powstałe w związku z:
- odpłatnym zbyciem papierów wartościowych,
- realizacją praw wynikających z papierów wartościowych,
- odpłatnym zbyciem pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacją praw z nich wynikających,
- odpłatnym zbyciem udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
- objęciem udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.[/ramka]
[i]Anna Misiak jest doradcą podatkowym
Joanna Aleksiejczuk jest konsultantką
Kamil Jastrzębski jest starszym asystentem w firmie doradczej MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy[/i]