Nie jest to jednak dominujące stanowisko w interpretacjach. Generalnie bowiem fiskus uważa, że wszystkie nieodpłatne przekazania i świadczenia są opodatkowane. Tak będzie też przy organizacji wigilijnego przyjęcia.
– Większość urzędów twierdzi, że zorganizowanie poczęstunku dla pracowników to przekazanie towarów na ich osobiste potrzeby – mówi Mikołaj Przywara, doradca podatkowy w kancelarii J. Pustuł, M. Przywara Doradztwo Podatkowe. – Pracodawca powinien więc naliczyć VAT, oczywiście jeśli przy ich nabyciu przysługiwało mu prawo do odliczenia. Inaczej będzie, jeśli wigilię organizuje w restauracji. Z faktury za usługę gastronomiczną nie można odliczyć VAT, pracodawca nie musi więc też odprowadzać podatku należnego.
[srodtytul]Decyduje związek z działalnością [/srodtytul]
Z polskich przepisów wynika, że opodatkowane jest nieodpłatne przekazanie towarów i świadczenie usług na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem, jeżeli przy ich nabyciu można było odliczyć podatek naliczony. Nie dotyczy to tylko drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości ani próbek. Regulacje te budzą wątpliwości, czy są zgodne z dyrektywą. Z orzecznictwa sądowego wynika jednak, że opodatkowaniu podlegają tylko te nieodpłatne towary i usługi, które są przekazywane na cele niezwiązane z działalnością. Czy taki związek można wykazać przy organizowaniu wigilijnego przyjęcia?
– Tak, bo pracodawca robi je po to, aby zintegrować załogę i zmotywować do lepszej pracy – wyjaśnia Mikołaj Przywara. – [b]Szanse na udowodnienie związku imprezy z działalnością rosną, jeśli są na niej też kontrahenci. Firma zaprasza ich przecież po to, aby podtrzymać dobre relacje. Fiskus często jednak tego nie dostrzega[/b].
[wyimek]Z faktury na usługę gastronomiczną nie można odliczyć VAT[/wyimek]
Podatnicy mogą jednak znaleźć też korzystne dla siebie interpretacje. Przykładowo [b]Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP1/443-124/09-5/BD) i w Warszawie (nr 1401/PH-II/4407/14-37/DB/PV-II)[/b]. Podkreślono w nich, że skoro celem spotkania jest integrowanie oraz motywowanie uczestników, to jest ono związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Nie podlega więc opodatkowaniu, mimo że przy nabyciu towarów i usług związanych z imprezą firma miała prawo do odliczenia VAT.
[srodtytul]Tak jak w dyrektywie [/srodtytul]
Przypomnijmy, że w jednym z projektów nowelizacji ustawy o VAT Ministerstwo Finansów proponowało, aby nieodpłatne przekazania były opodatkowane także wtedy, gdy są związane z działalnością. Jego zdaniem byłaby to zmiana precyzująca. Fiskus w większości interpretacji odwołuje się bowiem do dyrektywy i argumentuje, że opodatkowane są wszystkie nieodpłatne przekazania (np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPP1/443-544/09-2/AP[/b]).
Orzecznictwo sądowe mówi jednak, że nie wolno używać unijnych przepisów przeciwko podatnikowi, gdy państwo nieprawidłowo je implementowało.
[b]Nie ma jednak szans, aby owa nowelizacja weszła w życie na początku przyszłego roku. Podatnicy mogą więc liczyć na to, że nadal będą wygrywali przed sądem spory z fiskusem.[/b]
To, że gratisowe towary przekazywane na cele związane z działalnością są nieopodatkowane, potwierdza np. [b]wyrok siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FPS 6/08)[/b]. Potwierdzają to też wojewódzkie sądy administracyjne, np. [b]warszawski (sygn. III SA/Wa 3377/08)[/b].
[ramka][b]Komentuje Adam Bartosiewicz, współautor komentarza do ustawy o VAT[/b]
Mam duże wątpliwości, czy na przyjęciu wigilijnym dla pracowników mamy w ogóle do czynienia z przekazaniem towarów. Posiłki są po prostu organizowane na potrzeby wewnętrzne firmy. Jeśli jednak fiskus uzna, że organizacja spotkania wiąże się z nieodpłatnym przekazaniem towarów albo świadczeniem usług, to zawsze zostaje nam argument, że ma to związek z działalnością. Wigilijne przyjęcie to zwyczaj i standard, a firma organizuje je przecież po to, aby polepszyć atmosferę pracy. Związek z działalnością jest jeszcze wyraźniejszy, jeśli na spotkanie są też zaproszeni kontrahenci. Reasumując, uważam, że firma organizująca świąteczną imprezę nie musi odprowadzać VAT należnego.[/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail][/i]