Dyrektywa przyjęta w 2006 r. zakłada częściową liberalizację przepływu usług w UE.
Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości tymczasowego świadczenia usług w innym państwie bez potrzeby prowadzenia w nim przedsiębiorstwa oraz uzyskania zezwolenia, koncesji czy licencji.
Z postanowień dyrektywy będą mogły skorzystać firmy polskie, ponieważ nowe prawo nie wprowadza rozróżnienia na usługodawców krajowych i zagranicznych.
Nowe przepisy mają uprościć procedurę administracyjną dotyczącą podejmowania i wykonywania działalności usługowej. Po ich uchwaleniu urzędy nie będą już wymagać dokumentów w formie oryginałów, poświadczonych kopii lub poświadczonego tłumaczenia. Projekt wprowadza również przepisy regulujące zasadę uwzględniania spełnionych wymogów działalności gospodarczej, zgodnie z prawem jednego z państw przez właściwe organy drugiego państwa, na terytorium którego podejmuje się działalność usługową.
[b]Projekt przewiduje utworzenie tzw. pojedynczych punktów kontaktowych, które pełnić będą funkcje ewidencyjne i informacyjne.[/b] Punkty umożliwią dokonanie wszystkich niezbędnych procedur w jednym miejscu, a także poprawią dostępność informacji o wymogach, które trzeba spełnić, by taką działalność wykonywać.
Zgodnie z dyrektywą spod przepisów nowej ustawy zostaną wyłączone niektóre zawody i usługi, np. notarialne, zdrowotne, ochroniarskie.