Niestety, wypłacane przez pracodawcę świadczenia urlopowe co do zasady nie będą zwolnione z podatku dochodowego.

Zgodnie ze wskazanym przez czytelnika przepisem od 22 sierpnia 2009 r. poszerzony został katalog zwolnień z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]PIT[/link] dla [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C709F06E956D9C6BC093EADA510A6C91?id=74017]świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs)[/link] i funduszy związków zawodowych.

Na skutek tych zmian zwolnienie z opodatkowania dotyczy nie tylko otrzymywanych przez pracowników świadczeń rzeczowych w całości sfinansowanych z zfśs lub funduszu związków zawodowych, lecz również świadczeń pieniężnych wypłacanych ze środków tych funduszy, które zostaną wydatkowane na cele działalności socjalnej. Niemniej jednak, tak jak dotychczas, zwolnienie dotyczyć może jedynie świadczeń bezpośrednio sfinansowanych ze środków zgromadzonych na odrębnych rachunkach tych funduszy.

Powołany przez czytelnika art. 3 ust. 3 ustawy o zfśs dotyczy wyłącznie pracodawców, którzy na 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy tacy mogą tworzyć zfśs lub mogą wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe, ale wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zfśs.

Z tego wynika, że [b]pracodawcy, którzy na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy o zfśs zdecydują się na wypłacanie świadczeń urlopowych, nie będą faktycznie ich finansowali ze środków zfśs, lecz ze środków bieżących. W tej sytuacji nie można mówić o spełnieniu warunków z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.[/b]

Podsumowując, jeśli świadczenia urlopowe nie zostaną sfinansowane z zfśs lub funduszu związków zawodowych, będą podlegały PIT.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym w Kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz[/i]