Oszczędności można często osiągnąć w stosunkowo prosty i tani sposób, gdyż wynikają one bezpośrednio z przepisów ustawy o VAT i nie wymagają skomplikowanego planowania.

Optymalizacja podatkowa przywołuje na myśl tworzenie skomplikowanych struktur międzynarodowych i analizowanie zapisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Może być jednak także zastosowana do bieżących operacji gospodarczych, w tym do rozliczeń VAT. Podatek ten, głównie ze względu na jego zharmonizowanie w Europie, daje takie możliwości polskim przedsiębiorcom. Odpowiednie planowanie operacji gospodarczych pozwala na obniżenie wysokości bieżących płatności podatku i efektywne zarządzanie przepływami pieniężnymi.

Co istotne, oszczędności mogą być często osiągnięte w stosunkowo prosty i tani sposób, a możliwość ich stosowania wynika bezpośrednio z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] i nie wymaga skomplikowanego planowania. Poniżej wskazujemy przykłady takich rozwiązań i sytuacji, w których mogą być zastosowane.

[i]Autor jest doradcą podatkowym w Accreo Taxand[/i]