Takie są założenia nowelizacji ustaw o VAT, o rachunkowości oraz o zwrocie wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ich pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.

Zmiany zostały przygotowane przez komisję „Przyjazne państwo” i mają ułatwić dokumentowanie niektórych wydatków. Chodzi m.in. o przejazdy taksówkami, usługi gastronomiczne, opłaty za parkowanie, zakupy paliwa. Zdaniem autorów nowelizacji, by zewidencjonować je w księgach rachunkowych, powinien wystarczyć paragon. Nie ma na nim wprawdzie nazwy i adresu kupującego, ale zgodnie z proponowaną zmianą w ustawie o rachunkowości także on będzie podstawą zapisów w księgach.

[b] Jednocześnie taki paragon będzie uznawany za fakturę w świetle ustawy o VAT. Ale nie będzie można na jego podstawie odliczyć podatku naliczonego. Do tego potrzebna jest faktura.

Proponuje się też, aby dokumentowane paragonami wydatki na taksówki i parkowanie mogły być podatkowym kosztem tylko do 500 zł miesięcznie.[/b]

Kolejna projektowana zmiana dotyczy osób, które ubiegają się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych przeznaczonych na budowę domu lub remont. Wniosek w tej sprawie składają do urzędu skarbowego. Obecnie urząd ma sześć miesięcy na wydanie decyzji. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, będzie to 60 dni. Podobnie będzie z terminem zwrotu pieniędzy, w sytuacji gdy urząd nie wyda decyzji.

W Sejmie odbyło się też pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustaw o PIT oraz o ryczałcie. Zakłada on, że przychodem z działalności gospodarczej będą również przychody z odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia otrzymanych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii. Jeśli chodzi o rozliczenie ryczałtem, to przychody te mają być obciążone 5,5-proc. podatkiem.