[b]Tak.[/b] Dokładny termin płatności organ podatkowy określa w wydawanej decyzji o odroczeniu terminu płatności podatku. Decyzja zawiera również wysokość odroczonego podatku, kwotę odsetek za zwłokę (w przypadku zaległości podatkowej) i wysokość opłaty prolongacyjnej. Określa też nowy termin płatności, w którym powinna nastąpić zapłata.

Jeśli przedsiębiorca nie wpłaci odroczonego podatku lub zaległości wraz z odsetkami – terminem płatności podatku lub zaległości podatkowej objętej staje się termin określony na zasadach ogólnych.

Przykładowo w razie braku zapłaty odroczonego VAT w terminie wskazanym w decyzji o odroczeniu – terminem płatności staje się pierwotny termin zapłaty, czyli 25. dzień miesiąca następującego po tym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku.

W razie niedotrzymania terminu płatności odroczonego zobowiązania organ podatkowy stwierdza wygaśnięcie decyzji w części dotyczącej odroczonego podatku. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien niezwłocznie wpłacić całą zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę.

[i]Podstawa prawna:

– 29 sierpnia 1997 r.[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A8F6E73F8685FEC9E1B80B0A7EC8B438?id=176376] ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link][/i].