To jedna z najnowszych propozycji zmian w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT).
[b]Wczoraj Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej założenia do projektów nowelizacji czterech ustaw.[/b] Mianowicie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o VAT.
Wśród projektowanych rozwiązań znalazła się przede wszystkim propozycja kompleksowego uregulowania kwestii odliczenia VAT przy zakupie samochodów osobowych na firmy i paliwa do nich oraz użytkowania tych pojazdów do celów prywatnych. [b]Ministerstwo chce (od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r.) ograniczyć prawo do odliczenia VAT przy zakupie takiego auta, jego imporcie lub nabyciu usług – zgodnie z umową najmu, dzierżawy, leasingu lub umów o podobnym charakterze – do 60 proc. kwoty VAT naliczonego, nie więcej jednak niż 6 tys. zł.[/b]
Jednocześnie chce też zwolnić od tego podatku wykorzystywanie takiego samochodu przez podatnika VAT do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, co ma mu ułatwić prowadzenie ewidencji.
Ministerstwo nie zamierza też przyznawać prawa do odliczenia VAT od paliwa do samochodów o ładowności powyżej 500 kg i o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Z kolei dla celów podatku dochodowego podmiot udostępniający samochód służbowy do celów prywatnych musiałby wpisywać do ewidencji środków trwałych informacje o jego wykorzystaniu (lub nie) do celów prywatnych. Wszystko to z podaniem nazwiska i imienia pracownika wraz z jego NIP albo informacji o udostępnieniu konkretnego auta służbowego do celów prywatnych bez wskazania podmiotu wykorzystującego.
[b]Jednocześnie planowane jest umożliwienie zaliczenia w koszty podatkowe (zarówno w PIT, jak i w CIT) wydatków związanych z użytkowaniem auta na potrzeby prowadzonego biznesu, i to w pełnej wysokości.[/b]
Wśród zmian jest też [b]propozycja podniesienia limitu obrotów uprawniających podatników do zwolnienia od VAT z obecnych 10 tys. euro do 30 tys. euro (czyli z równowartości 50 tys. zł do 150 tys. zł)[/b]. Ze względu jednak na sytuację budżetową ministerstwo zamierza ten limit podnosić stopniowo – na rok 2010 do kwoty 20 tys. euro, a na 2011 rok – już do wartości docelowej.
[b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/358791]Zobacz założenia do zmian w ustawach podatkowych[/link][/b]
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/08/20/nowe-propozycje-podatkowe/] Skomentuj ten artykuł[/link] [/b][/ramka]