[b]Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce , ale świadczę usługi także w Niemczech. Czy z tego tytułu muszę płacić podatek VAT w Niemczech?

[i]Barbara[/i][/b]

Wszystko zależy od tego, jakie są to usługi oraz co oznacza, że są one świadczone również w Niemczech.

Jeśli bowiem czytelniczka zarejestruje się w Niemczech jako podatnik tamtejszego podatku od wartości dodanej i tam będzie wykonywać usługi na rzecz odbiorców niemieckich, to niewątpliwie będzie musiała rozliczać się tam również z niemieckiego Mehrwertsteuer.

Jeśli natomiast pisząc o „świadczeniu usług w Niemczech" czytelniczka ma na myśli wykonywanie ich na rzecz niemieckich odbiorców, ale z terytorium Polski, to o miejscu ich opodatkowania zdecyduje tzw. miejsce świadczenia usług.

Zasadą jest, że usługi są opodatkowane tam, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności decyduje miejsce stałego zamieszkania. Tak wynika z art. 43 dyrektywy 2006/112/WE i art. 27 ust. 1 polskiej ustawy o VAT.

Od zasady tej są jednak liczne wyjątki, dotyczące np. usług związanych z nieruchomościami, transportowych, usług pośredników czy tzw. usług niematerialnych.

Przykładowo usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki, wyceny majątku rzeczowego ruchomego, na ruchomym majątku rzeczowym są opodatkowane tam, gdzie są faktycznie świadczone.

Z kolei usługi reklamy, doradcze, inżynierskie, prawnicze, księgowe, dostarczania (oddelegowania) personelu, wynajmu i dzierżawy rzeczy ruchomych (z wyjątkiem środków transportu) są opodatkowane tam, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Jak widać więc, rodzaj świadczonej usługi jest bardzo ważny i odpowiedzi na pytanie, gdzie dana usługa powinna być opodatkowana, należy szukać przede wszystkim w art. 27 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CA68EAC53BDA787B8FD24F690B1D94BE?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług[/link].

Więcej na ten temat piszemy m.in. artykułach:

[link=http://www.rp.pl/artykul/205281,295904_Gdzie_zaplacimy_VAT_od_uslug_zagranicznych.html]„Gdzie zapłacimy VAT od usług transgranicznych”[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/205281,268414_Od_jakich_uslug_nie_zaplacisz_VAT_w_Polsce.html]„Od jakich usług nie zapłacisz VAT w Polsce”[/link]

Polecamy też nasz serwis [link=http://www.rp.pl/temat/205281.html?page=2]Dobra Firma » Podatki » VAT i akcyza » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi[/link]. Tam też są linki do serwisów omawiających opodatkowanie poszczególnych rodzajów usług.