I tu pojawia się pytanie, jak długo będzie musiała czekać, zanim otrzyma nadwyżkę podatku z urzędu skarbowego?

[srodtytul]Wniesienie wkładu to dostawa[/srodtytul]

Od 1 kwietnia 2009 r. przestało mieć zastosowanie fakultatywne zwolnienie z VAT wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek prawa handlowego (i spółek cywilnych) wynikające z § 38 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0AC482F213FE48A762DF5B9A640B77F4?id=291166]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1336)[/link].

Aport jest formą dostawy towarów (chyba że przedmiotem aportu są prawa, wtedy jest to świadczenie usług). W zamian bowiem za określone wynagrodzenie, którym są udziały w spółce, do której aport jest wnoszony, następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami (będącymi przedmiotem aportu) jak właściciel.

[srodtytul]Podatek do zwrotu[/srodtytul]

Jeśli aport wnosi przedsiębiorca, wówczas wkład ten podlega opodatkowaniu. Stawka podatku zależy od tego, co jest przedmiotem aportu. Zwykle będzie to stawka 22 proc., lecz jeśli przedmiotem aportu będą towary opodatkowane stawką 7 proc. lub zwolnione z VAT, ta stawka (zwolnienie) będzie mieć zastosowanie do aportu.

Jeśli aport będzie opodatkowany VAT, u spółki go otrzymującej powstanie podatek naliczony. Często będzie tak, że w spółce – która zwykle rozpoczyna dopiero działalność – w rozliczeniu za miesiąc wniesienia aportu wystąpi nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, względzie wystąpi sam podatek naliczony. Pojawia się zatem pytanie, jak szybko odzyskać ten podatek (uzyskać jego zwrot z urzędu skarbowego)?

[srodtytul]Lepiej wykreować nadwyżkę[/srodtytul]

Na pewno należy unikać sytuacji, że w rozliczeniu za dany miesiąc spółka będzie miała tylko podatek naliczony. Wówczas bowiem (jeśli nie wystąpią też w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowane za granicą) podatek naliczony podlega zwrotowi w terminie 180 dni. Nie ma możliwości przyspieszenia tego terminu. Spółka powinna zatem postarać się wygenerować podatek należny. Oczywiście może to nie być takie proste. Ostatecznie jednak można w tym celu choćby przekazać towary na potrzeby członka zarządu, pracowników etc. Taka czynność – w świetle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT – będzie opodatkowana, w związku z czym u spółki nie wystąpi sam tylko podatek naliczony, a pojawi się nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Taka nadwyżka – u wszystkich podatników – podlega zwrotowi w terminie 60 dni.

[srodtytul]Czy można skrócić okres oczekiwania[/srodtytul]

Powstaje tu pytanie, czy możliwe jest skrócenie tego terminu do 25 dni? Z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT wynika, że na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest zobowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, jeśli kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

- faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A895D811C90708892ABDD88954B837AA?id=236773]ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095, ze zm.),[/link]

- dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji weryfikujących podatek należny od importu, i zostały przez podatnika zapłacone,

- importu towarów rozliczanego w deklaracji VAT, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

[srodtytul]Wynagrodzenie w naturze[/srodtytul]

Problemem jest tu to, że kwota podatku naliczonego będzie wynikać z faktur VAT dokumentujących aport. A wynagrodzenie za wniesienie aportu jest ustalone w naturze. Są nim obejmowane w spółce udziały czy akcje. Takiej faktury nie można „zapłacić”, bowiem wynagrodzenie nie ma postaci pieniężnej.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że intencją przepisów było, aby szybszym zwrotem był premiowany podatnik, który nie zalega z płatnościami, przyjąć można, że prawo do szybszego zwrotu będzie miał ten podatnik, u którego nie ma niezapłaconych faktur w danym okresie. Jeśli spółka wykazuje w deklaracji podatek naliczony związany z aportem, to faktura dokumentująca ten aport nie jest niezapłacona. W związku z tym należałoby uznać, że w takiej sytuacji spółka powinna mieć prawo do zwrotu nadwyżki (różnicy) podatku w terminie 25 dni na wniosek złożony razem z deklaracją podatkową.