Aby jednak organ podatkowy mógł pozostawić podanie przedsiębiorcy bez rozpatrzenia, powinien w wezwaniu do usunięcia braków zamieścić pouczenie, że niewypełnienie tego warunku w zakreślonym terminie spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia. Skutek będzie zatem taki, jakby podatnik podania w ogóle nie wniósł. Czyli jakby od fiskusa nic nie chciał.
O pozostawieniu podania bez rozpatrzenia organ podatkowy wydaje postanowienie. Przysługuje na nie zażalenie. Jak je napisać – [b]patrz wzór[/b].
Na usunięcie braków podatnik musi mieć czas. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6A69BD2E8198E2CDA411F9C4690896C9?id=176376]Ordynacja podatkowa[/link] mówi, że organ podatkowy wzywa do ich usunięcia w terminie siedmiu dni. Jeśli zatem dostaniemy od fiskusa takie pismo, mamy siedem dni na dopełnienie formalności.
[srodtytul]Decyduje organ[/srodtytul]
O tym, czy podanie ma wady, decyduje organ podatkowy, który zobowiązany jest do konkretnego wskazania, na czym polegają braki podania i w jaki sposób powinny zostać usunięte.
O jakie braki może chodzić? Przeróżne. Mogą one dotyczyć nie tylko samej treści podania (np. podpisu, nieprecyzyjnego określenia żądania), ale również np. pełnomocnictwa (gdy pismo wnosił pełnomocnik i np. nie dołączył pełnomocnictwa). Braki mogą dotyczyć również innych załączników przewidzianych w przepisach prawa, np. dokumentów świadczących o prawie do prowadzenia nauki zawodu czy tak jak w naszym przykładowym wzorze – zażalenia na postanowienie sądu potwierdzające określony fakt.
Braki mogą dotyczyć również spraw fiskalnych, a więc tego, że strona nie wniosła opłat, które powinny być uiszczone z góry (chodzi przede wszystkim o opłatę skarbową).
[srodtytul]Fatalne skutki[/srodtytul]
Warto pamiętać, że wezwanie do usunięcia braków ma służyć wyłącznie usunięciu braków formalnych wynikających ze ściśle określonych przepisów. Nie może zatem zmierzać do merytorycznej oceny przedstawionego wniosku i jego załączników. [b]Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 stycznia 1996 r. (II SA 1473/94).[/b]
Z punktu widzenia podatnika ważna może się okazać informacja, że nieprecyzyjne sporządzenie wezwania do usunięcia braków formalnych nie może powodować dla podatnika sankcji w postaci pozostawienia podania bez rozpatrzenia. Przykładowo wezwanie do nadesłania wypisu z rejestru gruntów bez wskazania, że chodzi o wypis aktualny, nie może powodować dla podatnika sankcji polegającej na postawieniu jego podania bez rozpatrzenia, jeśli nadesłał wypis nieaktualny.
Jeśli jednak wezwanie do usunięcia wad będzie prawidłowe, a mimo to podatnik nie uczyni mu zadość, organ podatkowy pozostawi jego pismo bez rozpatrzenia. Nie w każdym jednak wypadku będzie mógł tak postąpić.
[srodtytul]Od zasady są wyjątki[/srodtytul]
Zgodnie z art. 169 § 3 ordynacji organ podatkowy ma obowiązek rozpatrzenia podania, mimo że strona nie usunęła w zakreślonym terminie braku polegającego na wniesieniu opłat, które powinny być uiszczone z góry, jeśli zachodzi jedna z trzech sytuacji. Będzie tak, gdy:
- za niezwłocznym rozpatrzeniem podania przemawia interes publiczny lub ważny interes strony,
- wniesienie podania stanowi czynność, dla której jest ustanowiony termin zawity,
- podanie wniosła osoba zamieszkała za granicą.