Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Co do zasady kosztami są zatem wszelkie racjonalnie poniesione wydatki, poza wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami.
W praktyce czasami się zdarza , że podatnicy muszą zapłacić za różnego rodzaju zaniedbania kary administracyjne. [b]Tak było w sprawie, którą zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy (interpretacja z 16 stycznia 2008 r., ITPB1-415/404/07/IG)[/b].
Podatnikowi skradziono na terenie Rosji samochód ciężarowy wraz z ładunkiem. W związku z tym nie dostarczył towaru w miejscu określonym przez urząd celny. Skutkiem było nałożenie opłat celnych, kar i odsetek od nieterminowej zapłaty tych zobowiązań. Podatnik zastanawiał się, czy wydatki te mogą zwiększyć koszty prowadzonej działalności. Izba nie zgodziła się jednak, przynajmniej nie w odniesieniu do wszystkich poniesionych wydatków.
Stwierdziła, że zapłacone rosyjskim organom celnym cło z tytułu przewozu ładunku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu, ponieważ należy je uznać za wydatek pozostający w związku z tą działalnością i przychodami w niej uzyskanymi, a przy tym wydatki tego rodzaju nie zostały wymienione w treści art. 23 ustawy o PIT.
Natomiast wydatki o charakterze karnym, sanacyjnym, jak również odsetki od nieterminowej zapłaty cła nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Nie spełniają bowiem – zdaniem izby – warunku celowości określonego w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.
Izba podkreśliła, że tego rodzaju wydatki zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodu z art. 23 ustawy o PIT. Przepis ten w ust. 1 pkt 18 mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę w związku z nieterminową wpłatą należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ordynacji podatkowej. Skutek tego był taki, że izba nie zgodziła się, aby wydatek poniesiony na odsetki za zwłokę w związku z nieterminową zapłatą cła podatnik zaliczył do kosztów prowadzonej działalności.
Podobnie było z zapłaconą przez przedsiębiorcę grzywną. Z art. 23 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów grzywien i kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetek od tych grzywien i kar. Izba skarbowa stwierdziła, że kara w postaci grzywny administracyjnej wyznaczona w sprawie o wykroczenie administracyjne przez urząd celny oraz odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowej zapłaty należności z tytułu grzywny administracyjnej i opłat celnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
[ramka][b]Uwaga[/b]
Obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności spoczywa na podatniku.[/ramka]