W przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury wystawia się fakturę korygującą. Elementy, jakie powinna zawierać taka faktura, określają przepisy [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291169]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur (DzU nr 212, poz. 1337)[/link].
1 grudnia 2008 r. część przepisów z nieobowiązującego już rozporządzenia tzw. fakturowego z 25 maja 2005 r. została w nieco zmienionej formie przeniesiona do ustawy o VAT. Niestety, brzmienie znowelizowanych przepisów powoduje wiele wątpliwości, jeśli chodzi o prawidłowe określenie momentu rozliczania np. faktur korygujących wystawianych w celu skorygowania pomyłki na fakturze pierwotnej.
[srodtytul]Gdy zawyżyliśmy cenę...[/srodtytul]
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania – przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury – potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.
Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględniania korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie otrzymano.
Wspomniane uregulowanie stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
Mając to na uwadze, wystawca faktury rozlicza fakturę korygującą (tj. dokonuje obniżenia podatku należnego):
- w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą, pod warunkiem posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten okres rozliczeniowy potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę;
- w rozliczeniu za okres, w którym wystawca otrzyma potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę w pozostałych przypadkach.
Ustawodawca zachował zatem wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę (przy czym rodzaj ani forma tego potwierdzenia nie zostały uregulowane czy to w ustawie, czy to w rozporządzeniach wykonawczych).
Przepisy wskazują, że w razie zawyżenia ceny (a w konsekwencji zawyżenia kwoty podatku należnego) rozliczenie korekty pomyłek na fakturze pierwotnej wymaga od dostawcy towaru lub usługi śledzenia zarówno:
- momentu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę (co z praktycznych względów może być dość uciążliwe), jak i
- daty otrzymania przez wystawcę faktury korygującej potwierdzenia odbiory faktury korygującej przez nabywcę.
Od tych dwóch momentów zależy bowiem okres, w którym możliwe będzie obniżenie podatku należnego.
[srodtytul]... i gdy ją zaniżyliśmy[/srodtytul]
W sytuacji kiedy na fakturze pierwotnej np. pomyłkowo zaniżono cenę (i konsekwentnie kwotę podatku należnego), fakturę korygującą ujmuje się co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania danej transakcji (tj. w rozliczeniu za okres, w którym prawidłowo ujęto pierwotną fakturę).
Główną przesłanką przeniesienia przepisów dotyczących obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę z rozporządzenia do ustawy był niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający przepis ujęty w rozporządzeniu, uzależniający prawo do obniżenia kwoty należnego podatku od posiadania takiego potwierdzenia za niekonstytucyjny (zdaniem Trybunału minister finansów nie miał prawa wprowadzić takiego wymogu w rozporządzeniu). Nadal jednak pozostają wątpliwości co do zgodności obecnych przepisów w powyższym zakresie z regulacjami unijnymi.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Spełnienie wymogów związanych z koniecznością uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę nie jest konieczne np. w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów czy dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza Polską.[/ramka]
[i]Autorka jest menedżerem projektu w łódzkim biurze Działu Doradztwa Podatkowego Deloitte[/i]