Tak wynika z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 16 stycznia 2009 r. (nr IPPB1/415-1163/08-5/EC)[/b].
Osoba, która zwróciła się z pytaniem, prowadzi od października 2008 r. działalność gospodarczą pośrednictwa w zawieraniu umów ubezpieczenia i kredytowych. Chce podwyższyć kwalifikacje i rozpoczęła studia na kierunku bankowość i ubezpieczenia. Zatrudnia dwie osoby na podstawie umowy-zlecenia. One również rozpoczęły studia na tym kierunku. Pojawiły się wątpliwości, czy czesne płatne przez przedsiębiorcę za studia jego oraz osób zatrudnionych przez niego można zaliczyć do kosztów firmy.
Izba skarbowa powołała się na ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. W myśl tego przepisu są nimi koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Należy jednak pamiętać, że w art. 23 ustawy o PIT określony jest katalog wydatków, które nie należą do kosztów uzyskania przychodów.
Kosztami podatkowymi są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą. Z oceny związku z działalnością powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Z wniosku o interpretację wynika, że wnioskodawca rozpoczyna studia i w związku z tym ponosi wydatki. Chodzi nie tylko o czesne, ale także o koszty dojazdu i zakupu literatury.
Zdaniem izby skarbowej, aby odpowiedzieć na pytania przedsiębiorcy, należy ustalić, czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oraz zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek. Istotne jest także, czy taki wydatek służy podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty. W tym drugim wypadku nie mógłby bowiem zostać uznany za koszt firmy.
Z opisu sytuacji wynika jednak, że studia są ściśle związane z działalnością firmy i dlatego nie ma przeszkód, aby opłaty za nie zaliczyć do kosztów.
Możliwe jest także uwzględnienie wydatków na dojazdy. Trzeba jednak pamiętać, że należy je rozliczać na takich samych zasadach jak inne podróże w celach służbowych. Jeśli więc przedsiębiorca korzysta z samochodu, który został zaliczony do środków trwałych firmy, to za koszty uzyskania przychodów można uznać wszystkie wydatki dotyczące pojazdu, np. zakup paliwa, opłaty za parking.
Jeżeli podatnik korzysta z własnego samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i rozliczanie kosztów z uwzględnieniem wynikających z niej limitów.Izba uznała natomiast, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów wydatków na kształcenie osób zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia. To dlatego, że zleceniodawca nie ma obowiązku ułatwiania zleceniobiorcom podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Inaczej by było, gdyby osoby te były pracownikami. Wtedy wydatki te mogłyby zostać zaliczone do kosztów, ponieważ kierunek studiów ściśle się wiąże z prowadzoną przez wnioskodawcę działalnością gospodarczą.