[b]Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 30 grudnia 2008 r. (I SA/Go 777/08)[/b]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
Podatniczka złożyła wniosek o umorzenie zaległości w VAT. Twierdziła, że w latach 2002 – 2004 prowadziła działalność gospodarczą, która nie przyniosła spodziewanego dochodu. Oczekiwanego zysku nie przynosiła również inwestycja w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wykupione udziały utraciła, bo w kolejnych latach działalności spółka poniosła stratę. Obecnie pracuje w zakładzie pracy chronionej jako księgowa, jednak problemy zdrowotne nie pozwalają na uzyskanie wyższego wynagrodzenia. Samotnie wychowuje troje dzieci.
Niestety, zarówno urząd skarbowy, jak i izba skarbowa nie zgodziły się na umorzenie zaległości.
Zdaniem organów podatkowych umarzanie należności budżetowych to ulga wyjątkowa. Każdy podatnik powinien być świadomy obowiązku płacenia podatków w obowiązujących terminach, stąd udzielenie ulgi traktowane musi być jako przywilej podatnika, nie zaś jako jego prawo.
[wyimek]Wniosek o umorzenie w całości zaległości nie stanowi ograniczenia w możliwości jego uwzględnienia w części przez organ[/wyimek]
Skarb Państwa nie może przejmować ryzyka związanego z działalnością gospodarczą podmiotów gospodarczych ani ponosić konsekwencji ich nieudanych przedsięwzięć gospodarczych.
Co prawda zdaniem organów podatkowych w przypadku podatniczki występuje przesłanka ważnego interesu z uwagi na trudną sytuację finansową. Nie zobowiązuje to jednak fiskusa do wydania decyzji, czyniącej zadość wnioskowi.
Podatniczka złożyła skargę do WSA, który ją uwzględnił.
[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Organ podatkowy na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Jeśli zatem wystąpi któraś z przesłanek bądź też obydwie naraz, a nadto podatnik złoży stosowny wniosek, [b]organ uzyskuje możliwość umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej. Rodzaj zaległości podatkowej nie może wpływać na ocenę złożonego wniosku.[/b]
Z zebranego materiału dowodowego wynika, że strona samotnie wychowuje trójkę dzieci. Mimo swojej poważnej choroby podjęła próbę samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, której rozwinięcie, co jest oczywiste, wymaga czasu i środków. Zdaniem sądu [b]takie osoby jak skarżąca, które pomimo choroby, trudnej sytuacji rodzinnej podejmują udane próby wyjścia z powstałych kłopotów finansowych, wymagają dokładnego rozważenia, czy nie zachodzi potrzeba udzielenia przez państwo pomocy. Tym bardziej że jest to dla niego korzystniejsze od sytuacji, gdy z pomocy społecznej nie w części, ale w całości, musiałyby korzystać cztery osoby (skarżąca i jej trójka dzieci)[/b].
Ponadto organy podatkowe w sposób niezasadny stawiają ponad ważny interes skarżącej interes publiczny. Organ odwoławczy uznał, że nie można w całości umorzyć zaległości, bo byłoby to przedwczesne.