Niektóre osoby decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej po to, by świadczyć usługi dla jednego przedsiębiorstwa. Tak robi m.in. część kierowców samochodów ciężarowych. Wykonują oni w takim wypadku usługi kierowania pojazdami powierzonymi. Obecnie niektóre z tych osób rozważają możliwość wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania na 2009 rok.
[srodtytul]Obowiązuje limit[/srodtytul]
Należy pamiętać, że dla skorzystania z ryczałtu konieczne jest spełnienie określonych warunków. Otóż [b]w tej formie mogą się rozliczać podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali z danej działalności, prowadzonej samodzielnie, przychody w wysokości nieprzekraczającej 150 tys. euro.[/b] Także w wypadku działalności prowadzonej w formie spółki suma przychodów wspólników z danej działalności nie może przekroczyć wspomnianej już równowartości 150 tys. euro.
Kwoty wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego 1 października poprzedniego roku. [b]Dla ustalenia wysokości limitów uprawniających podatników do opodatkowania ryczałtem w 2009 r. należy przyjąć kurs euro ogłoszony 1 października 2008 r. Wynosił on wtedy 3,3775 zł. Oznacza to, że w tym roku limit dla ryczałtu wynosi 506 625 zł[/b].
[b]Ryczałt jest również dostępny dla podatników, którzy rozpoczną wykonywanie działalności i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.[/b]
[srodtytul]Konieczne pisemne oświadczenie[/srodtytul]
Przepisy wymagają również, żeby pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu za dany rok podatnik złożył naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż do 20 stycznia. Natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego powinien wywiązać się z tego obowiązku do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu.
Jeżeli do 20 stycznia podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną ryczałtem.
[srodtytul]Klasyfikacja uniemożliwia wybór[/srodtytul]
Jednocześnie trzeba pamiętać, że [b]opodatkowania w formie ryczałtu generalnie nie stosuje się w razie świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2[/b] do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Załącznik ten zawiera wykaz określonych usług, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
W punkcie 18. tego załącznika wymienia się grupę 74.5 – usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą, wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyjątkiem kategorii 74.50.2, tj. usługi pozyskiwania personelu.
[b]Organy podatkowe stoją na stanowisku, że dla wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania konieczne jest spełnienie wszystkich warunków określonych w ustawowych przepisach[/b] [b](patrz interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPB1/415-1026/08-5/PJ, z 9 grudnia 2008 r.)[/b].
[b]Zatem osobom świadczącym usługi w postaci kierowania pojazdami powierzonymi tylko na rzecz jednego podmiotu nie będzie przysługiwało prawo do ryczałtu[/b]. Nie spełniają bowiem co najmniej jednego z warunków wymienionych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Daniel rozpoczął prowadzenie jedno-osobowej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ten jest kierowcą samochodów ciężarowych. Porozumiał się jednak tylko z jedną firmą transportową i jedynie jej pojazdami zamierza kierować w 2009 roku. Pan Daniel nie będzie mógł rozliczać się w tym roku ryczałtem. Świadczone przez niego usługi obejmuje bowiem załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. A to wyklucza możliwość skorzystania z ryczałtu.[/ramka]