Taką zmianę w ordynacji podatkowej wprowadziła od 1 grudnia 2008 r. nowelizacja ustawy o VAT.
Do końca listopada br. art. 81b § 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] mówił, że po zakończeniu kontroli podatkowej nie przysługuje uprawnienie do skorygowania deklaracji VAT. Minister finansów, chcąc złagodzić ten przepis, wydał interpretację, w której dopuścił korygowanie deklaracji VAT po kontroli podatkowej, ale jedynie wtedy, gdy nie wykryła nieprawidłowości.
Od 1 grudnia przedsiębiorcy mogą korygować deklaracje, naprawiając pomyłki wykryte przez kontrolujących, jak i poprawiać błędy, które uszły uwadze urzędników. Oczywiście mogą to zrobić przed wszczęciem postępowania podatkowego.
[srodtytul]Niepotrzebne postępowanie [/srodtytul]
Może się zdarzyć, że wszczęcie postępowania następuje od razu po zakończeniu kontroli. Czy takie działanie jest jednak racjonalne, jeśli przedsiębiorca chce skorygować deklarację? Nie ma już przecież dodatkowego zobowiązania podatkowego, które wymagało wydania – po zakończeniu postępowania – decyzji. Skoro przedsiębiorca skoryguje deklarację zgodnie z oczekiwaniami kontrolujących, to jego zobowiązanie podatkowe za dany okres będzie takie, jak wynika z deklaracji. Nie ma wtedy sensu wydawać decyzji mogącej co najwyżej potwierdzić prawidłowość danych z poprawionej deklaracji.
Decyzja natomiast jest niezbędna wtedy, gdy po kontroli podatnik nie zamierza korygować rozliczenia, bo np. nie zgadza się z interpretacją przepisów przez urzędników. Wtedy podatek za dany okres będzie wynikał z decyzji, od której przedsiębiorca będzie mógł złożyć odwołanie.
[srodtytul]Można uniknąć kary [/srodtytul]
Korygując deklarację po kontroli, można uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej. Zgodnie bowiem z art.16a kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej z uzasadnieniem jej przyczyny i w całości uiścił należność publicznoprawną.
Po wykreśleniu w art. 81b ordynacji podatkowej § 3 korekta deklaracji VAT złożona po zakończeniu kontroli podatkowej jest niewątpliwie prawnie skuteczna.
[i]Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Doradztwa Podatkowego Tax w Lublinie[/i]
[ramka][b]Sąd zgodził się na poprawki[/b]
Przedsiębiorcy, którzy przed zmianą przepisów nie mogli – zgodnie z ordynacją podatkową – korygować deklaracji VAT po kontroli urzędu skarbowego, powinni zwrócić uwagę na [b]wyrok WSA w Łodzi z 5 sierpnia 2008 r. (I SA/Łd 149/08, opisywaliśmy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/182785.html]"Można poprawić deklarację na podstawie unijnej dyrektywy"[/link])[/b]. Zdaniem sądu polskie przepisy nie mogą ograniczać prawa do korekty deklaracji VAT, bo taka możliwość wynika z unijnej dyrektywy. Sąd podkreślił, że możliwość skorygowania deklaracji VAT przysługuje niezależnie od wszczęcia postępowania kontrolnego. Art. 20 ust. 1 lit. a szóstej dyrektywy (obecnie art. 184 dyrektywy 2006/112/WE) nie ogranicza bowiem prawa do korekty.
Jak czytamy w wyroku: „Przepis art. 20 ust. 1 lit. a dyrektywy, podlegający bezpośredniemu stosowaniu, nie ogranicza podatnika podatku VAT w korzystaniu z możliwości korygowania deklaracji podatkowej. W szczególności zaś nie ustanawia przeszkody w korzystaniu z prawa do korekty w postaci kontroli podatkowej. Tym samym przyjąć należy, że możliwość skorygowania deklaracji podatkowej w podatku od towarów i usług przysługiwała skarżącej niezależnie od wszczęcia postępowania kontrolnego. Przepis art. 86 ust. 15 ustawy o VAT w związku z art. 81b § 3 ordynacji podatkowej nie powinien w takiej sytuacji znajdować zastosowania, a w miejsce tych przepisów stosować należy art. 18 ust. 1 lit. a szóstej dyrektywy i przyjąć, że limitowanie uprawnienia podatnika do złożenia korekty deklaracji nie może zachodzić w podatku od towarów i usług”.
[i]wp [/i][/ramka]